Zasypiasz przed telewizorem? Przytyjesz

Przesiadywanie przed telewizorem do późnych godzin wieczornych destrukcyjnie wpływa na nasze zdrowie. Naukowcy dowiedli, że uzależnienie od telewizji spowalnia metabolizm i może prowadzić do otyłości.

Wszystkiemu winne światło emitowane przez ekrany telewizorów – wynika z badań National Institutes of Health. – Powinniśmy spać w ciemności – mówi Dale Sandler, autor badań – to o wiele ważniejsze, niż się nam wydaje.

Chodzi o zegar biologiczny, który wyznacza nasz rytm dobowy. Światło dzienne napędza nas do działania zaś zmrok i ciemność pozwalają odpocząć. Wewnętrzny zegar biologiczny reguluje nasz metabolizm, ciśnienie krwi i inne funkcje organizmu. Kiedy manipulujemy przy nim – organizm wariuje.

Zakłócenie zegara biologicznego zwiększa ryzyko nadciśnienia, depresji, cukrzycy i otyłości.

Naukowcy wzięli pod lupę styl życia 44 tysięcy kobiet. Badania dotyczyły ryzyka wystąpienia raka piersi. Badacze skupili się na danych dotyczących snu, ekspozycji na światło i przyrostu masy ciała. Wyniki opublikowano na łamach „JAMA Internal Medicine”.

Co się okazało? Kobiety, które spały przy włączonym świetle bądź telewizorze średnio przybierały na wadze 11 funtów. Zakłócenie zegara biologicznego o 30 proc. zwiększa ryzyko otyłości – wynika z badań.

Czytaj również: WHO ostrzega: Długie godziny pracy są zabójcze

A co z podjadaniem w nocy?

Autorzy badań podkreślają, że nocne podjadanie nie ma tak destrukcyjnego wpływu na zdrowie, co nocne przesiadywanie przed telewizorem i spanie przy sztucznym świetle. Co istotne – w przypadku mężczyzn należy się spodziewać podobnej zależności.

Za wszystkim stoją hormony – zaburzenia dobowego rytmu zakłócają ich uwalnianie, co bezpośrednio przekłada się na apetyt.

Czytaj również: Dad bod, czyli nowy ideał piękna w Ameryce

Jak żyć zdrowo?

Najważniejsza jest zbilansowana dieta, zachowanie rytmu dobowego i aktywność fizyczna. Proste, prawda? Jednak często… niewykonalne. Powód? Stres, zmęczenie, lenistwo. Jak zadbać o zdrowie? Warto zacząć od małych kroków. Od wyłączenia telewizora w sypialni a jeżeli to nie pomaga – warto się go pozbyć. Wynieść do innego pomieszczenia. I problem z głowy. A czas przeznaczony na oglądanie telewizji przeznaczyć na coś zupełnie innego, zdrowszego i przyjemniejszego.

Szczęśliwy partner, zdrowy organizm

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię