Film o małżeństwie Żabińskich wchodzi do kin w USA

fot.print screen/ YouTube/ PISF

W ponad 750 amerykańskich kinach zostanie dziś pokazany film o małżeństwie Żabińskich, którzy w czasie II wojny światowej uratowali setki Żydów. Reżyser obrazu Łukasz Czajka bazował na materiałach archiwalnych i wspomnieniach świadków. Producentem filmu jest Telewizja Polska.

Bohaterami filmu „O zwierzętach i ludziach” są były dyrektor warszawskiego ZOO Jan Żabiński i jego żona Antonina. Podczas II wojny światowej uratowali oni około 300 Żydów z warszawskiego getta. W filmie wykorzystane zostały rozmowy z ostatnimi żyjącymi świadkami zdarzeń – Moshe Tiroshem i Krzysztofem Prochaską oraz córką bohaterów.

Zobacz też: Kluczowe momenty w karierze i życiu Władimira Putina

„Tym razem mamy film dokumentalny, zdecydowanie bardziej pogłębiony, bardzo liryczny, ale też trzymający w napięciu. To nie jest zwykły dokument” – mówi Dagmara Jasińska, dodając, że film „O zwierzętach i ludziach” nie jest adresowany tylko do amerykańskich Żydów, ale do szerszej publiczności.

„Ten film może obejrzeć każdy, kto chce się dowiedzieć, jak dokonywać wyborów w trudnych czasach” – podkreśla.  Film „O zwierzętach i ludziach” został wyprodukowany przez TVP przy wsparciu Ministerstwa Kultury oraz samorządów Mazowsza i miasta stołecznego Warszawy. Obraz będzie pokazywany tego samego dnia podczas wieczornego seansu w ponad 750 kinach w całych Stanach Zjednoczonych.

Czytaj: Ameryka oczami PRL-owskiej propagandy

To nie jedyne produkcje poświęcone historii państwa Żabińskich

Attaché do spraw kultury ambasady Polski w Waszyngtonie Dagmara Jasińska przypomina, że historia państwa Żabińskich została pokazana w hollywoodzkim filmie Niki Caro z 2017 roku „Azyl”, ang. Zookiper’s Wife. Film obecnie dostępny na platformie Netflix. Azyl to amerykański film o okupowanej przez nazistów Polsce. Zwiastun:

 

IAR/AL

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię