20 produktów spożywczych które najczęściej uczulają

1. Jajka i produkty pochodne. Najczęściej składnikiem uczulającym jest białko. Największy potencjał alergiczny mają surowe jajka np. w postaci majonezu. Najmniej alergizujące są jajka, które są składnikiem ciast, np. w naleśnikach. Alergia na jajka występuje najczęściej u dzieci.

2. Orzeszki ziemne (arachidowe) i produkty pochodne. To jeden z najsilniej alergizujących produktów, nawet ich minimalna ilość może wywołać u osoby uczulonej wstrząs anafilaktyczny. Alergia ta może utrzymywać się przez całe życie.

Czytaj również: 40 sposobów na jesienne przygnębienie

3. Mleko i produkty pochodne. Jeśli mamy do czynienia z dziećmi, jest to alergia, z której większość dzieci wyrasta. Niestety coraz częściej nietolerancja laktozy dotyczy również dorosłych.

4. Zboża zawierające gluten (pszenica, żyto, owies, orkisz, jęczmień, kamut ) i produkty pochodne. Należy pamiętać, że czym innym jest alergia na gluten a czy tym nadwrażliwość na to białko. Nadwrażliwość na białko prowadzi do celiakii.

5. Mięczaki i produkty pochodne. Największy potencjał alergizujący wykazują : małże, ślimaki, ostrygi, kalmary, ośmiornice.

6. Owoce szczególnie cytrusy i truskawki.

Zobacz: 10 produktów, które pozwolą ci wrócić do dobrej formy

7. Ryby. Białko ryb jest silnym alergenem, nawet śladowe ilości mogą prowadzić u osoby uczulonej do powstania reakcji anafilaktycznej.

8. Soja i produkty pochodne. Poza składnikami wege soja występują również jako zagęszczacz w wielu produktach przetworzonych jako lecytyna sojowa np. w pieczywie, wędlinach.

9. Dwutlenek siarki i siarczyny. Oznaczone są pod symbolami E220−E228.

10. Nasiona sezamu i produkty pochodne. Sezam to również składniki hummusu.

11. Orzechy . Do tej grupy zaliczają orzechy laskowe, migdały, orzechy włoskie, orzechy brazylijskie, nerkowce, pistacje, orzechy pekan, orzechy makadamia oraz orzechy Queensland i produkty pochodne. Alergia na orzechy utrzymuje się przez całe życie.

Zobacz także: Domowe prebiotyki i probiotyki – informacje i przepisy

12. Musztarda. Głównym składnikiem alergizującym jest gorczyca. Nawet jej śladowe ilości pomogą prowadzić do wstrząsu anafilaktycznego.

13. Łubin. To roślina strączkowa o dużym potencjale alergennym. Może wywołać reakcje alergiczne ze strony układu oddechowego.

14. Seler zwyczajny i produkty pochodne. Jest to jeden najsilniejszych alergenów, może wywołać wstrząs anafilaktyczny. Po obróbce termicznej jest mniej alergizujący.

15. Skorupiaki i produkty pochodne. Do tej grupy zalicza się kraby, homary, krewetki, raki. Nawet śladowe ilości tych produktów może wywołać wstrząs anafilaktyczny.

16. Sery żółte. Składnikiem alergizującym jest amina, która może powodować zmiany w naczyniach krwionośnych.

Czytaj również: Medycyna ajurwedyjska – matka wszelkiego uzdrowienia

17. Czekolada. Alergia na czekoladę występuje głównie u dzieci. W czekoladzie znajduje się wiele alergenów.

18. Dynia. Składnikiem alergizującym jest białko roślinne. Taka alergia występuje najczęściej u dzieci.

19. Rodzynki. Przyczyną alergii jest kwas salicylowy.

20. Ryż. Uczulenie to występuje najczęściej u dzieci.

Czy lubimy jesień? SONDA

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię