Co to jest blockchain?

Blockchain jest formą bazy danych, systemem rejestrowania informacji w sposób, który utrudnia lub uniemożliwia zmianę, włamanie lub oszukanie systemu.

Blockchain jest to cyfrowa księga transakcji, która jest duplikowana i dystrybuowana w całej sieci systemów komputerowych w łańcuchu bloków. Każdy blok w łańcuchu zawiera pewną liczbę transakcji, a za każdym razem, gdy w łańcuchu bloków pojawia się nowa transakcja, zapis tej transakcji jest dodawany do księgi każdego uczestnika. Zdecentralizowana baza danych zarządzana przez wielu uczestników jest znana jako Distributed Ledger Technology (DLT).

Blockchain jest rodzajem DLT. Distributed Ledger Technology to zdecentralizowana baza danych zarządzana przez wielu uczestników, w której transakcje są rejestrowane z niezmiennym podpisem kryptograficznym zwanym hashem. Oznacza to, że jeśli jeden blok w jednym łańcuchu został zmieniony, od razu zmiana ta byłaby widoczna, że został naruszony. Gdyby hakerzy chcieli uszkodzić system blockchain, musieliby zmienić każdy blok w łańcuchu, we wszystkich rozproszonych wersjach łańcucha.

Blockchainy, takie jak Bitcoin i Ethereum, stale się rozwijają, ponieważ bloki są dodawane do łańcucha, co znacznie zwiększa bezpieczeństwo cyfrowej księgi.

System ten z natury tworzy również nieodwracalny harmonogram danych, gdy jest wdrażany w sposób zdecentralizowany. Kiedy blok jest wypełniony, zostaje osadzony w kamieniu i staje się częścią tej osi czasu. Każdy blok w łańcuchu otrzymuje dokładną sygnaturę czasową, gdy jest dodawany do łańcucha.

Dwa rodzaje blockchain:

Publiczny

Publiczny łańcuch bloków jest publiczny, a członkowie są anonimowi. Każdy może przyłączyć się do sieci, przetwarzać transakcje i sprawdzać bloki, pod warunkiem, że dysponuje niezbędnymi znacznymi zasobami komputerowymi. Wszyscy członkowie publicznego łańcucha bloków mogą zobaczyć wszystkie dane. Członkowie publicznej sieci blockchain, takiej jak ta, która obsługuje bitcoin, używają „górników” jako mechanizmu konsensusu. Górnicy są członkami, którzy weryfikują bloki danych w sieci publicznej. Górnicy konkurują z innymi górnikami, aby sprawdzić poprawność bloków danych, rozwiązując skomplikowane równania matematyczne. Górnicy Blockchain otrzymują bitcoiny lub inną kryptowalutę za weryfikację transakcji.

Sieci publiczne lub „bez pozwolenia” są używane do kryptowalut, ponieważ transakcje są dokonywane bezpośrednio między stronami bez pośrednika finansowego, takiego jak bank. Jednak anonimowy charakter transakcji pociąga za sobą działalność przestępczą. Badania z 2019 roku o oszacowały, że 46% transakcji bitcoinowych, czyli 76 miliardów dolarów rocznie, wiąże się z nielegalną działalnością.

Prywatny

Prywatny lub „dozwolony” łańcuch bloków wymaga, aby wszyscy członkowie byli zidentyfikowani i potrzebowali poświadczeń lub uprawnień do przesyłania transakcji i sprawdzania poprawności bloków danych. Prywatny łańcuch bloków może dawać dostęp do wszystkich danych niektórym użytkownikom, a innym ograniczać. Firmy zdecydowanie częściej korzystają z prywatnych łańcuchów.

Zmiana w kodeksie podatkowym – Venmo, PayPal, Zelle i Cash App

Posłuchaj naszych Podcastów:

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię