Korzyści zdrowotne limonenu

Limonen to substancja chemiczna znajdująca się w skórkach owoców cytrusowych i innych roślin. Używany jest do wytwarzania leków oraz stosowany w leczeniu niektórych schorzeń.

Limonen jest jednym z najczęstszych terpenów – aromatycznych związków, występujących w przyrodzie. Sam limonen odpowiada za charakterystyczny zapach i smak owoców cytrusowych. Jest szczególnie skoncentrowany w skórce pomarańczy, zawiera około 97% olejków eterycznych tej skórki.

Podobnie jak wiele terpenów, limonen wydaje się oddziaływać z wieloma układami w ciele. Limonen został przebadany pod kątem jego potencjalnych właściwości przeciwzapalnych, przeciwutleniających, przeciwnowotworowych i zwalczających choroby serca.

 

Wczesne wyniki tych badań wykazały, że limonen może zapewniać takie korzyści jak:

1. Walkę ze stanami zapalnymi

Spożywanie limonenu może pomóc w zmniejszeniu przewlekłego stanu zapalnego w organizmie. Stan zapalny w organizmie wpływa na wiele przewlekłych stanów, takich jak reumatoidalne zapalenie stawów i niektóre formy raka. Zmniejszenie stanu zapalnego może pomóc zmniejszyć ryzyko rozwoju tych stanów i poprawić stan zdrowia osób z nimi żyjących.

2. Posiada właściwości przeciwutleniające

Limonen działa w organizmie jako przeciwutleniacz, pochłaniając i usuwając szkodliwe wolne rodniki, zanim zdążą uszkodzić komórki. Limonen w diecie może pomóc obniżyć ryzyko niektórych nowotworów i oznak starzenia poprzez zmniejszenie stresu oksydacyjnego w organizmie.

3. Poprawia zdrowie serca

Wczesne badania sugerują, że limonen może być dobry dla zdrowia serca i naczyń wieńcowych oraz obniża ryzyko miażdżycy. Pomaga zmniejszyć poziom złego cholesterolu.

4. Spowalnia rozwój raka

Wczesne badania pokazują, że jedna forma limonenu (D-limonen) wydaje się gromadzić w guzach u osób z zaawansowanym rakiem, gdy jest przyjmowana doustnie. Wysoki poziom limonenu w guzach spowalnia postęp raka, ale badania na razie nie wykazały czy życie pacjentów rzeczywiście zostaje przedłużone przez przyjmowanie limonenu.

 

5. Zmniejsza apetyt

Wykazano, że zapach limonenu znacznie zmniejsza apetyt. Istnieją pewne dowody na to, że D-limonen może sprzyjać utracie wagi poprzez obniżenie poziomu cukru we krwi i lipidów związanych z zespołem metabolicznym.

6. Zmniejsz stres i niepokój

Limonen może być stosowany w aromaterapii jako środek przeciwstresowy i przeciwlękowy.

7. Wspomaga zdrowe trawienie

Limonen może chronić przed wrzodami żołądka. W badaniu na szczurach olejek cytrusowy aurantium, który w 97% zawiera limonen, chronił prawie wszystkie gryzonie przed wrzodami spowodowanymi przez stosowanie leków.

Na rynku dostępne są suplementy D-limonen, ale należy pamiętać, że D-limonen jest rozkładany przez wiele tych samych enzymów wątrobowych, które inne leki wykorzystują do metabolizmu. Z tego powodu D-limonen może zwiększać lub zmniejszać stężenie niektórych leków – antykoagulanty, leki przeciwdrgawkowe, nadciśnieniowe, przeciwdepresyjne czy blokery H2, ponieważ konkurują one o ten sam enzym. Przed włączeniem D-limonen do diety należy porozmawiać z lekarzem, gdyż może to nie być suplement odpowiedni dla każdej osoby.

Honeysuckle – wiciokrzew – właściwości pospolitej rośliny ogrodowej

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię