Zełenski chce rozmawiać z Putinem. Chwali pomoc Polski

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski chce rozmawiać bezpośrednio z prezydentem Rosji Władimirem Putinem.

W czwartek (03.03) wyznał, że jest to jedyny sposób na zakończenie wojny, zaapelował również o zwiększenie pomocy wojskowej dla swojego kraju, który już od ponad tygodnia odpiera rosyjską inwazję.

Podczas odbywającej się w Kijowie konferencji prasowej Zełenski podkreślił – „Niech Putin usiądzie ze mną do negocjacji, ale nie przy 30-metrowym stole; nie gryzę, nie ma się czego obawiać”. Zełenski dodał, że pozostaje otwarty na szczere i niepoprzedzone żadnymi wstępnymi warunkami rozmowy z rosyjskim przywódcą. Zapewnił, że jest gotowy do rozmów na temat Donbasu i sytuacji ludności rosyjskojęzycznej na Ukrainie oraz wszelkich kwestii dotyczących bezpieczeństwa.

Prezydent Ukrainy zaznaczył, że pełniąc swój urząd jest gwarantem konstytucji, a Ukraina broni swojej historii i prawa do decydowania o własnym losie. Jak zapewnił – „gdybym nie był prezydentem, służyłbym teraz w ukraińskiej obronie terytorialnej”.

 

Tym samym, Zełenski ostrzegł, że jeżeli Putin nie zostanie teraz zatrzymany to „następne będą państwa bałtyckie, a Rosja dojdzie do muru berlińskiego”. Przyznał, że Zachód zbyt wolno reagował na rosyjską agresję – „Prosiłem o sankcje prewencyjne przed wojną. Wiecie jak to się skończyło, nie zrobiono tego, ale teraz na szczęście one są już wprowadzone i cały świat widzi, że to działa”.

Prezydent wzywa również przywódców państw Zachodu do ogłoszenia nad Ukrainą strefy zakazu lotów, jak dodał – „Jeżeli nie możecie tego zrobić, przekażcie Ukrainie samoloty, by mogła sama się bronić”; Zełenski powtórzył przy tym, że jego ojczyzna potrzebuje większej pomocy wojskowej.

Podczas konferencji prasowej Zełenski wspomniał o prezydencie RP Andrzeju Dudzie – „Mam super dobre relacje z Andrzejem (Dudą). Codziennie rozmawiamy, to jeden z tych liderów, z którymi mam taki kontakt […] Prezydent Duda regularnie prosi o informacje o naszych działaniach i o to, jak można nam pomóc”. Jak dalej twierdził – „Gdy dzwoni do mnie prezydent Duda, ja równolegle łączę się z naszymi wojskowymi, by lepiej koordynować polską pomoc. To pokazuje nasze relacje, jak pracujemy. To pokazuje, jak zmienił się świat, jak zmieniły się relacje dyplomatyczne. Ta bliskość to potęga. Jesteśmy przyjaciółmi, mamy bardzo duże wsparcie ze strony Polski”.

Kim są rosyjscy oligarchowie?

Posłuchaj naszych Podcastów: 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię