Uproszczone procedury wwozu zwierząt domowych z Ukrainy

Uchodźcy przyjeżdżający do Polski z Ukrainy mogą korzystać z uproszczonych przepisów dotyczących wjazdu ze zwierzętami domowymi. „Dotyczą one przewozu do pięciu sztuk psów, kotów czy fretek” – poinformował w komunikacie Główny Inspektorat Weterynarii. Restrykcje zniesiono w przypadku gryzoni, np. królików, chomików czy świnek morskich.

Unijne przepisy obligują ukraińskich właścicieli zwierząt domowych do ich zachipowania oraz posiadania dokumentacji potwierdzającej wykonanie szczepienia przeciwko wściekliźnie w ciągu roku od przekroczenia granicy.

Część zwierząt nie spełnia wymagań, stąd przy przejściach granicznych wzmocniono kadrę weterynaryjną – poinformował zastępca Głównego Lekarza Weterynarii Krzysztof Jażdżewski: „Według nas 99 procent tych czynności powinno odbywać się na granicy. Tam uchodźcy są skupieni, a ich rozjechanie się po całym kraju spowoduje, że będziemy bardzo mieli duże problemy później z czynnościami szczepienia i czipowania.

 

To z jednego prostego powodu – ci ludzie nie znają Polski. Na granicy mamy dyżury – jest około 60 osób działających niemal 24 godziny na dobę stacjonują nasi lekarze weterynarii. Doposażony te posterunki lekarzami z różnych części Polski. Mamy nadzieję że wytrzymamy” – powiedział wiceszef GIW.

Minionej doby funkcjonariusze polskiej Straży Granicznej odprawili 141,5 tys. podróżnych z Ukrainy, w dużej mierze uchodźców.

IAR

Kim są rosyjscy oligarchowie?

Posłuchaj naszych Podcastów: 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię