Były premier tego kraju z zarzutami udziału w grupie przestępczej

Były premier Słowacji Robert Fico usłyszał zarzuty dotyczące założenia zorganizowanej grupy przestępczej i udziału w niej.

W tej samej sprawie zatrzymano byłego ministra spraw wewnętrznych Roberta Kaliniaka. Zatrzymania przeprowadziła Krajowa Agencja Kryminalna Słowacji – specjalna jednostka policji powołana do walki z korupcją i przestępczością zorganizowaną.

Zatrzymania mają związek ze sprawą o kryptonimie „Czyściec”, która dotyczy podejrzeń o korupcję i nadużycia władzy za rządów partii Smer Roberta Ficy. Podejrzewa się, że policja chroniła osoby związane z władzą, a wobec jej przeciwników prowadziła śledztwa. Wcześniej zatrzymano między innymi byłych szefów tej formacji.

 

 

Do korupcji i innych przestępstw przyznało się już około trzydziestu funkcjonariuszy publicznych, urzędników państwowych i przedsiębiorców. Słowackie media podkreślają, że dotąd nie prowadzono działań wobec tak wysoko postawionych polityków jak Robert Fico i Robert Kaliniak.

Prokuratura nie poinformowała, czy wystąpi z wnioskiem o aresztowanie byłego premiera. Jako lider opozycyjnego Smeru Robert Fico sprawuje obecnie mandat posła i chroni go immunitet. Parlament może jednak wydać zgodę na jego uchylenie.

IAR

Posłuchaj podcastów: 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię