Anyż – zaskakujące fakty

Doskonale znany z kuchni anyż, czasem zwany anyżkiem, nikogo obojętnym nie pozostawia. Jedno go kochają, inni nienawidzą. Charakterystyczny i powszechnie rozpoznawalny smak dla niektórych potrafi zepsuć, smak, nawet występując w śladowych ilościach.

Czym jest anyż?

Co ciekawe, w przeciwieństwie do większości znanych przypraw, anyż dają aż dwa, niespokrewnione ze sobą gatunki roślin. Gwiazdkowate, ozdobne nasiona pochodzą od badianu właściwego. To drzewo należące do rodziny cytryńcowatych, rosnące w południowo – wschodniej Azji. Jego charakterystyczne, gwiazdkowate owoce służą nie tylko jako przyprawa, ale także element dekoracji. Jednak smaku znacznie częściej dostarczają przypominające wyglądem kminek, nasiona biedrzeńca  anyżu – jednorocznej rośliny z rodziny selerowatych.  Ten pochodzi z regionu Morza Śródziemnego, ale z powodzeniem uprawiany jest także w Polsce. Czasem rośnie również na dziko.

Nasiona obu tych, geograficznie i botanicznie bardzo odległych roślin, mają zaskakująco podobny, do złudzenia wręcz, smak i aromat.  Tajemnica tkwi w zawartości olejku eterycznego – anetolu, który nadaje charakterystycznych właściwości nasionom obu roślin.  Występuj eon także w kamforze, lukrecji i koprze włoskim.  I szczególnie w tym ostatnim znany jest ze swoich nie tylko smakowych, ale i leczniczych właściwości.

Anetol, bowiem, działa wykrztuśnie, łagodzi kaszel i objawy zapalenia górnych dróg oddechowych. Wspomaga tez pracę przewodu pokarmowego, łagodzi wzdęcia, poprawia perystaltykę jelit. Działa także silnie bakteriobójczo, więc zewnętrznie stosowany jest w postaci naparów, do robienia okładów na paprzące się rany.  Anyż z powodzeniem stosowany jest również w kosmetyce. Wysuszone owoce badianu, pełnią dodatkowo funkcję dekoracyjną i są rozpoznawalne na całym świecie.

MT

Dieta dobra dla mózgu

Posłuchaj podcastów: 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię