Kolorado zalegalizowało „magiczne grzyby”

Wyborcy w Kolorado opowiedzieli się za zalegalizowaniem stosowania magicznych grzybów zawierających psilocybiny i psylocyny. Są to dwa związki psychodeliczne występujące magicznych grzybach.

Wejście nowego prawa w życie wiąże się z kilkoma zmianami:

1. Nowe prawo pozwala na stosowanie psilocybiny w kontrolowanych przez stan ośrodkach medycznych pod nadzorem licencjonowanych klinicystów.

2. Prawo legalizuje również prywatne użycie, hodowlę i dzielenie się psilocybiną i psylocyną.

3. Legalnymi stają się również trzy dodatkowe związki psychodeliczne — DMT, ibogaina i meskalina.

4. Osoby dorosłe powyżej 21 roku życia mogą DMT, ibogainę i meskalinę używać prywatnie, hodować i dzielić się nimi.

5. Sprzedaż detaliczna jest niedozwolona.

Nowe​ prawo ma kilka ograniczeń, w tym zakazy używania w miejscach publicznych, w szkole lub podczas prowadzenia pojazdu.

Jedna z głównych zwolenniczek legalizacji magicznych grzybów, Veronica Lightning Horse Perez, powiedziała w rozmowie z CNBC, że jest „pod wrażeniem tego, co udało nam się osiągnąć. Dodała, że „ponad milion osób głosowało na tak. Pomyśleć, że wiele osób dostrzega wartość tych leków, że wiele osób wie, że można je wykorzystać do leczenia – to ogromne”.

Wiele najnowszych badań klinicznych pokazuje, że psychodeliki mogą służyć w leczeniu depresji, lęku, zespołu stresu pourazowego, uzależnienia od narkotyków i zaburzeń odżywiania.

W 2018 roku FDA (Agencja ds. Żywności i Leków) oznaczyła psilocybinę jako „przełomową terapię”. FDA używa określenia “breakthrough therapy” w przypadkach kiedy uważa, że nowy związek czy potencjalny lek może być bardziej skuteczny niż istniejące terapie.

Psylocyna to organiczny związek chemiczny, który jest psychodeliczną substancją psychoaktywną. Psilocybina jest związkiem psychodelicznym wytwarzanym naturalnie przez grzyby psilocybinowe. Po zażyciu efekty fizjologiczne są podobne do współczulnego stanu pobudzenia i mogą obejmować tachykardię, rozszerzenie źrenic, niepokój lub pobudzenie, euforię, , synestezję – słyszenie kolorów i widzenie dźwięków, podwyższoną temperaturę ciała, ból głowy, pocenie się i dreszcze oraz nudności.

Związki ten są klasyfikowane federalnie jako substancja kontrolowana, która „nie ma akceptowanego zastosowania medycznego i ma wysoki potencjał nadużywania”. Stosowanie, sprzedaż i posiadanie psilocybiny w Stanach Zjednoczonych jest nielegalne na mocy prawa federalnego.

Kolorado stało się drugim po Oregon stanem, który zalegalizował je do użytku terapeutycznego.

ZJ

Grzyby – zombie – czy pomogą w walce z rakiem?

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię