Minnesota rozpoczyna wydawanie praw jazdy nielegalnym imigrantom

emigracja

Od 1 października nielegalni imigranci będą mogli legalnie ubiegać się o prawo jazdy w stanie Minnesota. Oprócz Minnesoty, nieudokumentowani imigranci mogą otrzymać prawo jazdy w 18 stanach i Dystrykcie Kolumbii.

Jak podają władze na mocy prawa „Driver’s License for All” około 81 tysięcy nielegalnych imigrantów będzie kwalifikować się do otrzymania stanowego prawo jazdy.

Dyrektor ds. usług kierowców i pojazdów w Departamencie Bezpieczeństwa Publicznego Minnesoty, Pong Xiong, na konferencji prasowej powiedział: „Jesteśmy niesamowicie dumni, że należymy do nielicznych stanów, które oferują prawo jazdy dla wszystkich. Dzięki temu drogi stają się bezpieczniejsze dla wszystkich, a jednocześnie poprawia się równość poprzez poszerzanie dostępu do zasobów i usług w ramach społeczności.” Dodał, że pierwszym „krokiem do zdobycia prawa jazdy jest zdanie egzaminu pisemnego”.

Administracja dodaje, że nielegalni imigranci nie muszą obawiać się deportacji, gdyż departament nie będzie przekazywał nazwisk ani danych osobowych wnioskodawców żadnym organom ścigania imigracyjnego.

Kandydaci chcący ubiegać się o prawo jazdy w ramach „Driver’s License for All” mogą złożyć wniosek przed 1 października. Osoby ubiegające się muszą zdać egzaminy pisemne i drogowe oraz potwierdzić swój adres w Minnesocie.

Kandydaci muszą okazać dowód tożsamości – nieważny paszport zagraniczny, konsularny dokument identyfikacyjny ze zdjęciem lub poświadczony akt urodzenia wydany przez zagraniczną jurysdykcję. Nie zostaną jednak poproszeni o okazanie dowodu posiadania obywatelstwa USA ani statusu stałego pobytu.

Wszystkie dokumenty muszą być złożone w języku angielskim lub przetłumaczone na język angielski.

DVS będzie oferować testy pisemne w językach – angielskim, hiszpańskim, somalijskim, hmong, wietnamskim, rosyjskim, karen i amerykańskim języku migowym.

Wśród osiemnastu stanów przyznających prawo jazdy nielegalnym są: Kalifornia, Kolorado, Connecticut, Delaware, Hawaje, Illinois, Maryland, Massachusetts, Nevada, New Jersey, Nowy Meksyk, Nowy Jork, Oregon, Rhode Island, Utah, Vermont, Wirginia, Waszyngton.

Listę zatwierdzonych dokumentów potwierdzających tożsamość można znaleźć na stronie: https://dps.mn.gov/divisions/dvs/forms-documents/Documents/DL%20For%20All%20Primary%20Secondary%20Documents%20Fact%20Sheet.pdf

Więcej informacji na temat procesu uzyskania prawo jazdy jest dostępnych na stronie https://dps.mn.gov/divisions/dvs/Pages/drivers-license-for-all.aspx

 

Jak uzyskać obywatelstwo amerykańskie?

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię