Niezwykła gąsienica jak wyjęta z horroru

Fot. Pixabay, Reddit, 3rdparty

W początkach października media społecznościowe obiegło zdjęcie gąsienicy, która mogłaby niejednego przyprawić o dreszcz grozy.

Zwierzątko, całkowicie zresztą bezbronne, ma bowiem na przedniej części ciała rysunek ludzkiej czaszki z wyszczerzonymi zębami. Zaniepokojona unosi i nadyma ten efektowny tatuaż, co ma odstraszyć drapieżniki.

Takie zjawisko nie jest niczym dziwnym w  przyrodzie. Wiele zwierząt naśladuje gatunki niebezpieczne lub udaje, że ma np. wielkie oczy na przedniej części ciała. Do nich należy np. żyjąca w Polsce gąsienica pięknego nocnego motyla z rodziny zawisakowatych – zmrocznika gładysza.  Przestraszona podnosi i nadyma przednią część ciała, uwidaczniając rysunek wielkich „oczu”, czym przypomina atakującego węża.

Mimetyzm, bo taką nazwę nosi to przystosowanie, w sposób tragikomiczny wykorzystała natura u larwy pewnego gatunku nocnych motyli występujących w lasach deszczowych Australii. Ta gąsienica z gatunku  phyllodes imperialis smithersi, może się poszczycić rysunkiem trupiej głowy, szczerzącej zęby w kierunku potencjalnego agresora.

Zaniepokojona larwa, nie tylko podnosi i nadyma przednią część ciała, ale także gwałtownie wymachuje tylną. Zachwyceni znaleziskiem internauci ochrzcili ją mianem dziecka obcego, a zdjęcie zwierzątka, bije rekordy udostępnień.  To nie koniec niezwykłych właściwości tego owada.

Fot. Pixabay, Reddit, 3rdparty

Gąsienice  phyllodes imperialis żywią się trującymi pnączami, zawierającymi toksyczne dla wielu zwierząt alkaloidy. Czyni je to same szkodliwymi w spożyciu. „Ksenomorfy” osiągają długość ośmiu centymetrów, a rozpiętość skrzydeł dorosłego owada dochodzi nawet do 12 cm.

MT

„Nieśmiertelne zwierzęta” – co o nich wiemy?

Posłuchaj podcastów: 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię