Nowe Muzeum Techniki otwiera się dla zwiedzających

Fot. Facebook Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Ponad tysiąc metrów kwadratowych zaaranżowanej na nowo przestrzeni, nowe ekspozycje, nieprezentowane wcześniej zabytkowe zdobycze techniki i eksponaty multimedialne – Narodowe Muzeum Techniki w Warszawie jutro ponownie otworzy się dla zwiedzających.

Wicepremier, minister kultury Piotr Gliński podkreślił, że to zamknięcie procesu przygotowywania muzeum dla społeczeństwa. „Otwieramy wystawę stałą i wystawę dwuczęściową poświęconą energii. To jest dobrze wykonana praca i duża satysfakcja, że instytucja, którą powołujemy, doskonale wydaje środki publiczne, sprawnie, szybko i jest otwarta dla społeczeństwa” – mówił minister kultury.

Zaznaczył, że obowiązkiem resortu było uratowanie Muzeum i „postawienie tej instytucji na nogi”. „Możemy powiedzieć, że Narodowe Muzeum Techniki już w tej chwili na 100 procent działa, zostało przywrócone do funkcjonowania. Mam nadzieję, że jeszcze na wyższym poziomie” – dodał.

Minister Piotr Gliński przypomniał, że trwają przygotowania do budowy nowej siedziby Narodowego Muzeum Techniki. Zapowiedział, że na działce na błoniach Stadionu Narodowego powstanie nowa siedziba Narodowego Muzeum Techniki wraz z oddziałem Muzeum Historii Ewolucji. „Uważamy, że te dwa Muzea są Polakom potrzebne” – podkreślił.

Nowa wystawa „Wkład Polaków w światowe dziedzictwo techniczne i naukowe” opowiada długą historię rozwoju polskiej myśli technicznej, skupiając się w szczególności na najistotniejszych osiągnięciach inżynieryjnych i naukowych okresu między XVII a XX wiekiem. Zwiedzający będą mogli poznać zagadnienia z zakresu matematyki, zobaczyć rozwój narzędzi i rysunku technicznego. Obok zabytkowych eksponatów pojawią się także multimedialne, takie jak animowana kostka Menger wyświetlana w piramidzie holograficznej.

Otwarto także dwuczęściową wystawę „Źródła energii cywilizacji – historia paliw kopalnianych” i „Ignacy Łukasiewicz – pionier przemysłu naftowego”. Pierwsza część skupia się na historii źródeł energii oraz prezentacji technik ich wydobycia. Druga to ukłon w kierunku wielkiego wynalazcy Ignacego Łukasiewicza, nawiązująca do dwusetnej rocznicy jego urodzin.

 

Narodowe Muzeum Techniki to największa placówka muzealnictwa technicznego w Polsce. W swoich zbiorach posiada ponad 15 tysięcy eksponatów z wielu dziedzin między innymi: astronomii i fizyki, górnictwa i hutnictwa, informatyki, radiotechniki, transportu, a także energetyki. Wśród nich: machinę rachunkową Abrahama Staffel’a, maszynę szyfrującą Enigma, lotnię Lilienthala z 1894 roku, kolekcję polskich jednośladów wraz z przedwojennymi motocyklami „Sokół”, komputery inżyniera Jacka Karpińskiego AKAT i K-202. Uzupełnieniem kolekcji jest Biblioteka, a także bogate Archiwum zawierające zarówno dokumentację fotograficzną, jak i plany konstrukcyjne wielu maszyn i urządzeń.

IAR

Przyzwyczajenia kulinarne Amerykanów

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię