Obywatele amerykańscy będą sami określać swoją płeć

Amerykańska Administracja Ubezpieczeń Społecznych poinformowała, że od teraz obywatele sami będą określać swoją przynależność płciową, zgodnie z tym kim się czują. New York Times zwrócił uwagę, że to kolejna już instytucja, która w ostatnim czasie podjęła podobną decyzję.

Decyzja obowiązuje od 19 października. Zgodnie z nią obywatele amerykańscy mają sami określać swoją płeć w dokumentach niezbędnych do uzyskania ubezpieczenia, czy świadczeń społecznych. Nie będą wymagane żadne dodatkowe dokumenty mające potwierdzić tożsamość płciową.

Jednocześnie SSA zaznacza, że informacje o płci nie muszą być zbieżne z tym co zapisane w dokumentach tożsamości, i nie będą widoczne publicznie.

 

„Decyzja zawiera zobowiązanie do ograniczenia obciążeń administracyjnych oraz zapewnienia podczas ubiegania się o kartę ubezpieczenia społecznego możliwości wyboru osobom, które identyfikują się jako osoby o odmiennej płci lub osoby transseksualne” – powiedział pełniący obowiązki komisarza SSA Kilolo Kijakazi.

 

Na razie nie przewidziano opcji określenia siebie jako osoby niebinarnej, ale trwają prace mające możliwości zadeklarowanie się jako „X” – osoba nie identyfikująca się ani jako kobieta ani mężczyzna.

MT

Posłuchaj podcastów: 

Jak uzyskać obywatelstwo amerykańskie?

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię