Pierwsza szczepionka przeciwko wirusowi RNA zatwierdzona

szczepionka

Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków zatwierdziła pierwszą szczepionkę przeciwko wirusowi RNA

U.S. Food and Drug Administration (FDA) zatwierdziła pierwszą szczepionkę dla matek przeciwko wirusowi RNA. Poprzez zaszczepienie matek, szczepionka ma pomóc chronić noworodki przed syncytialnym wirusem oddechowym (RSV).

Po zatwierdzeniu przez FDA, szczepionka Abrysvo, czeka na ocenę panelu ekspertów w Centrach Kontroli i Zapobiegania Chorobom oraz na zatwierdzenie przez dyrektora CDC, Mandy Cohen. Szczepionka będzie podawana w późnej ciąży, aby zmniejszyć ryzyko ciężkiego zakażenia RSV wśród noworodków.

RSV to choroba układu oddechowego, która może być śmiertelna dla niemowląt. W przypadku epidemii zapadalność wynosi ponad 50% , w żłobkach nawet do 100%. Jest przyczyną 75% hospitalizacji dzieci z zapaleniem oskrzelików i 25% z zapaleniem płuc.

Obecnie rozróżnia się dwa typy antygenowe wirusa (A i B), w obrębie których istnieją bardzo liczne serotypy. Zakażenie szerzy się drogą kropelkową, za pomocą bezpośredniego kontaktu. Okres wylęgania choroby wynosi od 4 do 6 dni, natomiast okres wydalania wirusa około 14 dni.

W wywiadzie dla ABC News, doktor Elizabeth Schlaudecker, dyrektor medyczny oddziału chorób zakaźnych w Cincinnati Children’s Hospital, powiedziała, że „wspaniałą wiadomością na temat tej szczepionki jest to, że nawet bez konieczności szczepienia dziecka, zanim się urodzi, zaczyna ono otrzymywać ochronę przed jednym z najbardziej przerażających wirusów”.

Matczyna szczepionka RSV została wyprodukowana przez firmę Pfizer. Badania wykazały, że jest w ponad 80% skuteczna w zwalczaniu ciężkich przypadków RSV, które wymagały wizyty lekarskiej wśród niemowląt w ciągu ich pierwszych trzech miesięcy życia oraz zmniejsza ryzyko aż do 6 miesięcy.

Ta sama szczepionka jest już dostępna w aptekach dla osób w wieku 60 lat i starszych, którzy są również populacją narażoną na ciężkie zakażenie wirusem RSV.

17 produktów żywnościowych z Chin, których należy unikać jak ognia

Posłuchaj podcastów: 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię