PiS tonie w sondażach. Kto ma szansę na wygraną?

Najnowsze sondaże nie pozostawiają złudzeń – PiS ma poważny problem.

Według sondażu IBRiS przeprowadzonego dla ,,Rzeczpospolitej” poparcie dla partii Kaczyńskiego maleje, z drugiej strony sporo zyskują Polska 2050 Szymona Hołowni oraz Lewica. Natomiast notowania Koalicji Obywatelskiej stoją w miejscu. „Odra podtruła PiS” – możemy przeczytać w ,,Rzeczpospolitej. Jeśli wybory parlamentarne miały odbyły się w najbliższą niedzielę, na PiS głosowałoby 30,9% Polaków.

Spadek poparcia dla rządzących widać także w innych badaniach.
Z sondażu CBOS (przeprowadzonym w sierpniu) wynika, że na Zjednoczoną Prawicę głos oddałoby 31% Polaków. Jest to aż o 2 punkty procentowe mniej niż w badaniu przeprowadzonym na początku lipca przez tą samą sondażownię.
Poparcie dla Koalicji Obywatelskiej stanęło na poziomie 25,8%. W czerwcu wyniosło 25,4%, w lipcu 27,7%., natomiast na początku sierpnia 25,8% . Innym ugrupowaniem, które mogłoby dostać się do Sejmu, jest Polska 2050, na którą głos oddałoby 12,1% Polaków.

 

Poparcie dla Lewicy wyniosłoby 10,1%, a dla PSL 5,2%. Natomiast do Sejmu nie dostałaby się Konfederacja, na którą zagłosowałoby 3% badanych. Jednocześnie mniej więcej 12-13% Polaków jest niezdecydowanych i to prawdopodobnie o ich głosy będą najbardziej walczyć wszystkie ugrupowania.

Według sondażu IBRiS 48,3% ankietowanych wzięłoby udział w wyborach, jeśli odbywałyby się one w najbliższą niedzielę. Odpowiedzi „zdecydowanie tak” udzieliło 37,2%, natomiast „raczej tak” wskazało 11,1%. Przeciwne zdanie ma 51,5% badanych. Aż 32,2% odpowiedziało, że „zdecydowanie nie”, natomiast 19,3% wskazało odpowiedź „raczej nie”. Tylko 0,2% osób nie odpowiedziało na pytanie.
Sondaż dla „Rzeczpospolitej” przeprowadził IBRiS w dniach 26-27 sierpnia 2022 roku na grupie 1000 osób z całej Polski metodą CATI.

Datkomat w kościołach – co to jest i jak działa?

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię