Rosyjski myśliwiec zderzył się z amerykańskim dronem

Fot. Twitter @US_EUCOM

Nad Morzem Czarnym doszło do kolizji rosyjskiego myśliwca i amerykańskiego drona. Wskutek kolizji bezzałogowy pojazd został zniszczony. Władze USA skrytykowały Moskwę a zachowanie rosyjskich pilotów określiły mianem nieodpowiedzialnego.

Incydent miał miejsce około 7 rano czasu lokalnego nad wodami międzynarodowymi. Według przedstawicieli Pentagonu dwa rosyjskie myśliwce przechwyciły tam amerykańskiego drona MQ-9 Reaper, zrzucały na niego paliwo, po czym doszło do kolizji. Jej skutkiem była utrata napędu bezzałogowego pojazdu, który spadł do morza.
Amerykanie określają działania rosyjskich pilotów mianem lekkomyślnych i nieuzasadnionych manewrów wysokiego ryzyka.

Koordynator komunikacji strategicznej Białego Domu John Kirby powiedział, że o zdarzeniu został poinformowany prezydent Joe Biden. „Przechwytywanie przez rosyjskie samoloty amerykańskich maszyn nad Morzem Czarnym nie jest niczym niezwykłym. W ostatnich tygodniach miały miejsce takie przypadki. Ale w tym przypadku mamy do czynienia z niebezpiecznym i nieprofesjonalnym działaniem” – powiedział Kirby.

 

Zderzenie myśliwca z dronem. Biden poinformowany

Przedstawiciel Białego Domu zapowiedział, że Departament Stanu przekaże stronie rosyjskiej stanowisko USA w sprawie incydentu. Pentagon nie ujawnił jaką misję nad Morzem Czarnym prowadził amerykański dron. Biały Dom zapowiedział, że USA będą kontynuować loty na morzem Czarnym.

(iar)

Nowa potężna broń USA. Zniszczy elektronikę – oszczędzi ludzi

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię