USA: Izba Reprezentantów Kongresu uchwaliła Ustawę o Wydatkach Obronnych

Izba Reprezentantów amerykańskiego Kongresu uchwaliła Ustawę o Wydatkach Obronnych, która przewiduje dziesięcioprocentowy wzrost wydatków wojskowych Stanów Zjednoczonych.

Ustawa zobowiązuje Pentagon do przygotowania raportu na temat celowości przeniesienia dodatkowych jednostek wojsk USA na wschodnia flankę NATO, między innymi do Polski.

Przyjęta przez niższą izbę parlamentu Ustawa o Wydatkach Obronnych przewiduje, że w roku budżetowym 2023 Stany Zjednoczone wydadzą na obronność 858 miliardów dolarów. To o niemal 10 procent więcej niż w poprzednim roku. Ustawę przyjęto stosunkiem głosów 350 do 80. Dokument zakłada między innymi zwiększenie pomocy militarnej dla Tajwanu – do 10 miliardów dolarów przez najbliższe pięć lat.

Wsparcie militarne dla Ukrainy ma wynieść 800 milionów dolarów, niezależnie od nadzwyczajnych ustaw o pomocy wojskowej dla Kijowa w obliczu rosyjskiej agresji.
Jeden z paragrafów liczącej cztery tysiące stron ustawy zobowiązuje Departament Obrony do przeprowadzenia analizy możliwości i celowości przeniesienia głównych jednostek sił zbrojnych USA do niektórych krajów Europejskich.

Sformułowanie „główne jednostki” zdefiniowane jest jako oddziały liczące co najmniej 500 żołnierzy. Raport ma zostać przygotowany w ciągu 180 dni i objąć Polskę, Litwę, Łotwę, Estonię, Węgry, Bułgarię, Republikę Czeską i Słowację.

Ustawę o Wydatkach Obronnych musi jeszcze zatwierdzić Senat, co nastąpi prawdopodobnie w przyszłym tygodniu. Później trafi ona na biurko prezydenta Joe Bidena.

IAR

Darmowe aplikacje wykradają dane użytkowników

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię