W jakim przypadku Putin może użyć broni jądrowej? Analitycy ISW (Institute for the Study of War) wyjaśniają

Fot. YouTube

Analitycy ISW (Institute for the Study of War) wyjaśnili, w jakim przypadku Putin użyje broni jądrowej przeciwko Ukrainie. Eksperci zauważają, że rosyjski dyktator raczej nie będzie chciał eskalacji z użyciem taktycznej broni jądrowej, ale z jednym wyjątkiem.

 

„Putin prawdopodobnie nie stracił nadziei na osiągnięcie swoich maksymalistycznych celów na Ukrainie przy pomocy konwencjonalnych środków wojskowych, co realizuje równolegle z próbami złamania ukraińskiej woli walki i woli Zachodu dalszego wspierania Kijowa” – uważają eksperci ISW.

Ich zdaniem jest małe prawdopodobieństwo, że przywódca Kremla będzie dążył do bezpośredniego konfliktu zbrojnego z NATO. W raporcie ISW stwierdzają, że najprawdopodobniej nadal jednak będzie sugerował możliwość użycia broni jądrowej i ataków na NATO.

Rosja nie przestaje grozić światu użyciem broni jądrowej na Ukrainie. Zapowiadając mobilizację w Federacji Rosyjskiej Putin wyraźnie zagroził atakiem nuklearnym. Następnie szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow wyjaśnił, że doktryna nuklearna obejmie tymczasowo okupowane terytoria Ukrainy, które Federacja Rosyjska próbowała zaanektować na podstawie wyników pseudoreferendów.

Eksperci zauważają, że rosyjskie groźby nuklearne nie wykraczają jeszcze poza słowa, a realne przygotowania do ataku nie trwają.
Zdaniem prezydenta Wołodymyra Zełenskiego na decyzję Federacji Rosyjskiej o użyciu broni jądrowej przeciwko Ukrainie wpłynie wyłącznie sytuacja na froncie.

IAR

Zaskakujące zmiany w prędkości obrotów Ziemi

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię