Pritzker i Lightfoot ostro o wpisie Donalda Trumpa

Gubernator stanu Illinois J.B. Pritzker i burmistrz Chicago Lori Lightfoot ostro odpowiedzieli na krytykę Donalda Trumpa.

Prezydent w swoim wpisie na Twitterze zaatakował stany demokratyczne, zastanawiając się dlaczego rząd federalny miałby „ratować słabo zarządzane” stany takie jak Illinois.

Gubernator Pritzker stanowczo sprzeciwił się słowom prezydenta, wskazując, że budżet jego administracji był zrównoważony i miał dostarczyć nadwyżkę przed pojawieniem się pandemii. „Koronawirus wysadził w powietrze dziurę we wszystkich budżetach stanowych w całym kraju. Nie ma jednego stanu, który nie potrzebuje wsparcia z pakietu CARES Act.”– powiedział Pritzker.

Pritzker również zauważył, że Illinois przeznacza więcej pieniędzy na podatki federalne niż dostaje od rządu federalnego. „Jak wiecie, jesteśmy stanem darczyńców dla rządu federalnego”- zaznaczył. „Płacimy więcej w podatkach federalnych, niż od nich dostajemy”. Dodał, że choć inne stany wpłacają mniej otrzymują znacznie większe wparcie, wśród nich jest miedzy innymi Kentucky.  Stan ten reprezentuje  przewodniczący Senatu  Mitch McConnell. Gubernator uważa, że blokuje on wsparcie dla stanów, które rozpaczliwie potrzebują  pomocy w obliczu pandemii.

Burmistrz Lightfoot również skrytykowała Trumpa mówiąc, iż stan Illinois jest bardzo dobrze zarządzany, a  gubernator Pritzker wykonuje doskonałą pracę w walce z kryzysem.

„Podejmując  kroki, które były niezbędne do zapewnienia ludziom bezpieczeństwa, spowodowaliśmy szkody w naszej gospodarce” (..)”Nie sądzę, aby ktokolwiek lekceważył taką sytuację. Wiem, że gubernator tego nie zrobił i ja też nie, ale było to konieczne, aby ratować ludzkie życia” – podsumowała Lightfoot.

” Prezydent, który wykonał bardzo złą  pracę w zarządzaniu tym kryzysem, nastawia ludzi przeciwko sobie. „Jeśli uważa, że wykonał dobrą robotę  w okresie  kryzysu to mija się z prawdą”.

Burmistrz zwróciła również uwagę na rekordowy wkład stanu Illinois w podatki federalne. „Wiem, że podatnicy w stanie płacą dużo rządowi federalnemu, a wszystko, o co prosimy, to o naszą sprawiedliwą część  – powiedziała.

 

(AL)

żródła: Twitter:Donald J. Trump

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię