Chiński raport ostrzega przed ryzykiem zbrojnej konfrontacji ze Stanami Zjednoczonymi

Wewnętrzny raport chiński ostrzega, że Pekin stoi w obliczu rosnącej fali wrogości po wybuchu koronawirusa, a globalny wizerunek Chin jest najgorszy od 31 lat -poinformowała agencja Reutera, powołując się na anonimowe źródła.

Podsycane przez Stany Zjednoczone nastroje antychińskie mogą w najgorszym wypadku doprowadzić do zbrojnej konfrontacji pomiędzy Chińską Republiką Ludową, a Stanami Zjednoczonymi Ameryki – stwierdzono w raporcie, który według źródeł ministerstwo bezpieczeństwa państwowego przedstawiło na początku kwietnia najwyższym przywódcom kraju, w tym prezydentowi Xi Jinpingowi.

Reuters podaje, że nie jest w stanie określić, w jakim stopniu surowa ocena opisana w raporcie odzwierciedla stanowisko chińskich przywódców państwowych, ani w jakim stopniu, jeśli w ogóle, wpłynęłaby na politykę. Chiński Instytut Współczesnych Stosunków Międzynarodowych przez, który został przygotowany raport nie udzielił komentarza w tej sprawie.

Powszechnie uważa się, że stosunki między Chinami a Stanami Zjednoczonymi znajdują się w najgorszym punkcie od dziesięcioleci. USA zarzucają Chinom nieuczciwe praktyki handlowe i spierają się z nimi między innymi w sprawie protestów w Hongkongu, statusu Tajwanu i roszczeń do Morza Południowochińskiego. Ostatnio największym punktem zapalnym stała się pandemia COVID-19.

Donald Trump kilkukrotnie wyraził przekonanie, że to Chiny są odpowiedzialne za stworzenie wirusa. Stwierdził również, że widział dowody.

 

(AL)

źródło: Reuters

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię