UWAGA: Nowe przepisy w Illinois od 1 lipca

W środę, 1 lipca w Illinois weszły nowe prawa stanowe dotyczące wysokość płacy minimalnej, karania za wykroczenia drogowe oraz wprowadzenia do programu nauczania w szkołach publicznych historii ruchu LGBTQ. 

Pracownicy z całego stanu, którzy zarabiają najniższą stawkę godzinową otrzymają podwyżkę z 9.25 do 10 dolarów. Poprzednia podwyżka była w styczniu, wtedy nastąpił wzrost o 1 dol. z 8,25 dol. za godzinę do 9.25. Była to pierwsza od ponad dekady podwyżka stawki minimalnej w całym stanie. W Chicago minimalna płaca wzrośnie o 1 dol., do 14 dol. za godzinę.

Historia LGBTQ musi być nauczana w szkołach publicznych w Illinois poczynając od roku szkolnego 2020-2021. Ustawa wymaga również od szkół zakupu podręczników, które są „niedyskryminujące”.

Ustawodawstwo wymaga również, aby państwowe szkoły publiczne uczyły przynajmniej jednego semestru języka obcego w dowolnym czasie pomiędzy szóstą a ósmą klasą. Lekcje muszą koncentrować się na nauce zasad obowiązujących w ustroju demokratycznym oraz dyskusje na temat bieżące i społeczne.

Zgodnie z nowymi przepisami, sekretarz stanu będzie mógł zawiesić lub odebrać uprawnienia do prowadzenia pojazdów, jeśli osoba używa urządzenia do komunikacji elektronicznej podczas prowadzenia pojazdu i spowoduje wypadek, w którym poszkodowane osoby doznają poważnego uszkodzenia  ciała lub trwałego kalectwa. Przestępstwo to podlega również karze grzywny w wysokości minimum 1000 dolarów.

Od lipca czeka nas również podwyżka podatku od benzyny. Wyniesie 7 centów na galon. W zeszłym roku  ze względu na galopującą inflacje podatek wzrósł 38 centów za galon.

Nowe prawo zakłada ochronę pracowników przed dyskryminacją, bez względu na rasę  płeć, wiek, orientację seksualną, religię i szereg innych kategorii.

Została zmieniona również definicja pracodawcy w Illinois Human Rights Act, od teraz ma obejmować, każdego, kto zatrudnia nawet jedną osobę przez dwadzieścia lub więcej tygodni w ciągu roku kalendarzowego. Wcześniej, zgodnie z ustawą, pracodawca był zdefiniowany w momencie gdy zatrudniał  zatrudniający 15 lub więcej osób.

AL

Kolejne spięcie na linii Lightfoot – Trump

Najlepsze szpitale dziecięce w USA

Donald Trump zatwierdził plan wycofania części wojsk z Niemiec

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię