Stany wycofują z Niemiec 12 tysięcy żołnierzy. Gdzie zostaną przeniesieni?

Amerykanie wycofają z Niemiec prawie 12 tysięcy swoich żołnierzy. Ponad połowa z nich powróci do Stanów Zjednoczonych a reszta zostanie przeniesiona do innych krajów europejskich. Poinformował o tym sekretarz obrony USA Mark Esper.

Podczas konferencji prasowej w Waszyngtonie szef Pentagonu poinformował, że liczebność sił USA w Niemczech zostanie zredukowana z obecnych 36 do 24 tysięcy. „Około 5600 żołnierzy zostanie przeniesiona do innych krajów NATO a 6400 powróci do Stanów Zjednoczonych ale będzie rotacyjnie rozlokowywanych w Europie” – powiedział.

Mark Esper podkreślił, że plan wycofania części sił USA z Niemiec ma na celu zwiększenie zdolności odstraszania Rosji, wzmocnienie NATO, zwiększenie strategicznej elastyczności wojsk amerykańskich. Szef Pentagonu wymienił Polskę jako jeden z krajów gdzie możliwe jest zwiększenie obecności sił amerykańskich. Esper podkreślił, że realizacja planu potrwa wiele lat. Pierwsze jego elementy będą zostaną jednak wprowadzone w życie już w najbliższych miesiącach.

 

IAR

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię