Papież Franciszek rozważa abdykację? Co kryje się za plotkami?

Twitter @Pontifex

„Nikt nie przewiduje, że Papież umrze lub zrezygnuje w najbliższym czasie, ale wszyscy przygotowują się na taką ewentualność”.

Pomimo ciągle ponawianych plotek, nikt nie potwierdził, że ​​papież Franciszek opracowuje dokument określający rolę i zadania „Pope Emeritus (Papieża emeryta). Nie ma również żadnych oznak na to, że papież Franciszek może wkrótce porzucić posługę Piotrową, tak jak zrobił to wcześniej Benedykt XVI.

Zobacz także: Papież w wideoprzesłaniu zachęca do szczepień przeciw koronawirusowi

Niektóre źródła w Watykanie donoszą, że plan odejścia Papieża na emeryturę jest możliwy, zwłaszcza że pojawia się coraz więcej pogłosek na temat przygotowywania stosownego dokumentu o roli i funkcjach papieża emeryta. Wiarygodne źródło watykańskie podaje, że takiego przedsięwzięcia nie można wykluczyć ze względu na to, że Papież osobiście miałby opracować dokument i że złoży go urzędom odpowiedzialnym za publikację dopiero po ukończeniu projektu.

Jakiś czas temu zaczęły się naciski na lepsze zdefiniowanie statusu papieża emeryta. W pewnym momencie teolog Andrea Grillo posunął się nawet do żądania ustanowienia „śmierci instytucjonalnej” dla emerytowanego papieża.

Czytaj: Co się z nami dzieje po śmierci?

Benedykt XVI postanowił nie ustanawiać przepisów dotyczących jego roli po rezygnacji. Postanowił jednak nadal nosić białą sutannę i używać tytuł „Pope Emeritus” (Papież emerytowany). Ta decyzja różniła się znacznie od pierwotnego pomysłu, że Papież powróci do bycia kardynałem po zrzeczeniu się pontyfikatu.

Według włoskiego teologa Giovanniego Cavalcoli, Benedykt XVI nadal ubierał się na biało, ponieważ uważał papiestwo za drugie święcenia biskupie. W końcu emerytowani biskupi zachowują swoje emblematy i tytuły. Podobnie jest z papieżem emerytem, ​​zgodnie z tą interpretacją.

W ten sposób Benedykt XVI zadbał również o to, by nie wpływać na konklawe, które wybrałoby następcę. Kardynał, choć były papież, mógł uczestniczyć w przedkonklawowych spotkaniach kardynałów i tym samym kierować wyborem następcy. Benedykt XVI nigdy tego nie zrobił.

Zobacz też: Zaginione skarby których szuka cały świat

To, co zrobi papież Franciszek, pozostaje tajemnicą. Do tej pory papież Franciszek nigdy nie chciał definiować postaci papieża emeryta z prawnego punktu widzenia. Utrzymywał jednak serdeczne stosunki z Benedyktem XVI i zawsze wyrażał zgodę, gdy papież emeryt prosił o możliwość wypowiedzenia się.

Dlaczego akurat teraz pojawia się pomysł instytucjonalizacji postaci papieża emeryta?

Wydaje się, że są różne powody. Pierwsza dotyczy zdrowia papieża Franciszka. Mimo wrażenia, że po operacji, która odbyła się 4 lipca, Papież jest aktywny na audiencjach generalnych i dodatkowo przygotowuje się na dość wyczerpującą podróż do Budapesztu i na Słowację, pogłoski o Papieżu cierpiącym na chorobę „zwyrodnieniową” i „przewlekłą” (według słów zwykle dobrze poinformowanego serwisu Il Sismografo) przyspieszyły dyskusje na temat charakteru następnego konklawe. W grudniu Papież kończy 85 lat, czyli będzie miał tyle, ile Benedykt XVI, gdy postanowił abdykować.

Faktem jest, że nigdy nie było żadnych oznak, że papież Franciszek chce zrezygnować. Franciszek powiedział Nelsonowi Castro w wywiadzie w książce „La Salud de los Papas” („Zdrowie papieży”), że widzi siebie umierającego „jako papież, urzędujący lub emeryt”.

Czytaj także: Okinawa – Kraina nieśmiertelnych

Według argentyńskiego księdza, który znał papieża Franciszka od czasów w Buenos Aires, „jest tylko jeden powód, dla którego papież Franciszek zrezygnowałby: aby mógł wpłynąć na proces wyboru swojego następcy”.

To nieco surowe odczytanie osobowości papieża Franciszka. Jeśli jednak rzekomo nowe przepisy ustalą, że emerytowany papież spada w szeregach kardynałów, jego obecność w zgromadzeniach generalnych przedkonklawe może z pewnością wpłynąć na wybór jego kolegów kardynałów.

Jakie miejsca warto zobaczyć w Polsce? – SONDA

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię