Australia: aktywiści na rzecz klimatu próbowali zniszczyć dzieło Andy’ego Warhola

Aktywiści na rzecz klimatu próbowali zniszczyć dzieło Andy’ego Warhola znajdujące się w w Narodowej Galerii Australii w Canberze.

Demonstranci przykleili się do przezroczystych okładek słynnego sitodruku przedstawiającego puszki zupy Campbell. Obrazy znajdowały się pod szklanymi ramami i nie zostały uszkodzone. Galeria potwierdziła, że protestujących usunięto ze słynnego dzieła.

Odpowiedzialna za incydent grupa Stop Fossil Fuel Subsidies poinformowała w oświadczeniu, że żąda, aby australijskie władze przestały wspierać przemysł naftowy, gazowy i węglowy. Bonnie Cassen, która została wymieniona w oświadczeniu jako zaangażowana w protest, powiedziała, że ​​Warhol przedstawił w kultowej serii „konsumpcjonizm, który oszalał”.

„Rodziny muszą wybierać między lekarstwami a żywnością dla swoich dzieci, podczas gdy firmy zajmujące się paliwami kopalnymi osiągają rekordowe zyski. A nasz rząd każdej minuty przeznacza 22 tysiące dolarów – w formie subsydiów – dla przemysłu paliw kopalnych” – dodała.

W ubiegłym tygodniu w jednym z muzeów w Rzymie działacze ruchu ekologicznego obrzucili warzywnym przecierem obraz Van Gogha. Nie zdołali jednak uszkodzić bezpośrednio płótna, bo dzieło jest chronione szkłem. Akcję przeprowadzili członkowie ruchu ekologicznego Last Generation powiązanego z organizacją Extinction Rebellion, która już wcześniej przeprowadzała podobne akcje w Galerii Narodowej w Londynie i w Muzeum Barberini w Poczdamie, niszcząc obrazy Van Gogha i Moneta.

IAR

Jak to jest z tym klaunem – straszy czy śmieszy?

Posłuchaj podcastów: 

1 KOMENTARZ

  1. Z dobrobytu dzieciakom się w dupach przewraca. Bez przemysłu siedzieli na drzewach i obgryzali banana. Dzięki naukowcom i setkom lat przemysłu mogą się lansować w internecie.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię