Elon Musk chce połączyć nasze mózgi z komputerem. Szarlatan czy geniusz?

źródło: pixabay.com

Ekscentryczny biznesmen po raz kolejny zaskoczył świat. Elon Musk pracuje nad specjalnym implantem, który umożliwiałby sterowanie urządzeniami elektronicznymi za pomocą myśli.

Wszystko w ramach start-upu Neuralink, który miałby pomóc osobom sparaliżowanym, a w przyszłości – połączyć nasze mózgi ze sztuczną inteligencją (AI).

Implanty mózgowe nie są co prawda nowością, jednak ich wszczepianie zazwyczaj łączy się z ryzykiem i może zagrażać życiu pacjenta. Czip opracowany przez Neuralink łączyłby się z mózgiem za pomocą specjalnych nici, wielokrotnie cieńszych od ludzkiego włosa.

źródło: Neuralink

Naukowcy z Neuralink pracują nad tym, aby operacja wszczepienia implantu była całkowicie bezpieczna. Elon Musk ujawnił, że czipy są testowane na małpach.

Małpa była w stanie obsługiwać komputer swoim mózgiem

– ujawnił miliarder.

Nad projektem pracują także naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego.

źródło: Neuralink

Elon Musk jest zafascynowany sztuczną inteligencją, jednak wielokrotnie podkreślał ryzyko stworzenia AI przewyższającej swoją inteligencją człowieka. Według miliardera taka technologia mogłaby być zagrożeniem dla ludzkości.

Termin sztuczna inteligencja jak podaje Wikipedia – został po raz pierwszy zaproponowany prawdopodobnie przez Johna McCarthy’ego, który w 1955 r. zdefiniował go w następujący sposób: „konstruowanie maszyn, o których działaniu dałoby się powiedzieć, że są podobne do ludzkich przejawów inteligencji”.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię