Nobel 2023 z fizyki

nobel fizyka 2023
Fot @NobelPrize

Nagrodę Nobla 2023 z fizyki otrzymali: Pierre Agostini, Ferenc Krausz i Anne L’Huillier. Szwedzka Akademia Nauk uhonorowała trójkę naukowców za wykorzystanie ultraszybkich impulsów świetlnych w badaniu zachowania elektronów.

Jak podano w uzasadnieniu, naukowcy zostali nagrodzeni za odkrycie „eksperymentalnych metod z wykorzystaniem attosekundowych impulsów świetlnych, pozwalających dokładniej badać dynamikę elektronów w materii”. Attosekunda to jednostka czasu, odpowiadająca jednej trylionowej części sekundy, a wykorzystanie tak szybkich impulsów świetlnych ma umożliwić dokładne badania wnętrza atomu i molekuły.

Nobel z fizyki 2023

Oprócz złotych medali i kaligrafowanych dyplomów, tegoroczni laureaci otrzymają do równego podziału 11 milionów koron szwedzkich, czyli około 4,5 miliona złotych.
W dotychczasowej historii to już 117 nagroda Nobla w dziedzinie fizyki.

W gronie laureatów znalazła się jedna Polka – Maria Skłodowska-Curie, która została nagrodzona w 1903 roku, wraz z mężem Piotrem Curie i Henrim Becquerelem, za badania nad zjawiskiem promieniotwórczości. Do dziś pozostaje jedyną kobietą, która dwukrotnie otrzymała Nagrodę Nobla – także w 1911 roku, tym razem z chemii.

Jest też jedynym uczonym w historii uhonorowanym Noblem w dwóch różnych dziedzinach nauk przyrodniczych.

(iar)

Najsłynniejsi Polacy w USA

Posłuchaj podcastów: 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię