Prezydent Biden ogłosił nowe dyrektywy w sprawie bezpieczeństwa granic i nielegalnej migracji

Administracja Bidena ogłosiła nową inicjatywę, która ma na celu wprowadzenie większego bezpieczeństwa na granicy i zmniejszenie liczby osób przekraczających granicę nielegalnie.

Jak dodają przedstawiciele administracja budując nowy plan bezpieczeństwa posłużyła się „inicjatywą egzekwowania prawa wobec obywateli Wenezueli w celu ograniczenia nieuporządkowanej i niebezpiecznej migracji”.

New Migration Enforcement Process for Venezuelans został wprowadzony przy współpracy z Meksykiem. W ramach nowego procesu Wenezuelczycy, którzy próbują nielegalnie wjechać do USA, zostają odsyłani do Meksyku. Dodatkowo nowa forma ubiegania się o legalny pobyt została stworzona dl obywateli Wenezueli.

W oświadczeniu czytamy, że nowy plan wprowadzony dla obywateli Wenezueli w październiku zeszłego roku spotkał się z ogromnym sukcesem „i doprowadził do dramatycznego spadku liczby obywateli Wenezueli próbujących nielegalnie wjechać do Stanów Zjednoczonych” , dlatego też administracja zdecydowała się go powielić na szerszą skalę.

Nowe środki zwiększą i przyspieszą ścieżki legalnej migracji oraz wprowadzą nowe konsekwencje dla tych, którzy nie skorzystają z tych legalnych ścieżek i będą próbować przekraczać granicę nielegalnie.

 

„Nie możemy powstrzymać ludzi przed podróżą. Ale możemy wymagać, aby przybyli tutaj w uporządkowany sposób zgodnie z prawem Stanów Zjednoczonych. „Działania, które dziś ogłaszamy, poprawią sytuację, ale nie rozwiążą całkowicie problemu z granicami”, powiedział Joe Biden podczas przemówienia w Białym Domu.

Administracja Bidena podaje, że nowa dyrektywa:

1. Przeznacza dodatkowe środki na ochronę granicę i regionu przygranicznego.

2. Intensyfikuje operacje przeciwko przemytowi.

3. Rozszerza koordynację i wsparcie dla miast przygranicznych i organizacji pozarządowych.

4. Rozszerza wychwytywanie i usuwanie przemytników ludzi z granicy i ulic amerykańskich miast.

5. Zwiększa wykorzystanie wcześniejszego planu o nazwie Expedited Removal, czyli przyspieszonego usuwania i deportacji osób, które nie mają podstawy prawnej do pozostania na terenie USA po nielegalnym wjeździe do kraju i nie mogą zostać wydalone zgodnie z tytułem 42.

6. Osoby deportowane będą podlegać pięcioletniej karze zakaz ponownego wjazdu.

7. Gromadzi dostępne władze i zasoby z całego rządu federalnego, aby pomóc zapewnić bezpieczeństwo i dobre zarządzanie granicą.

8. Wzywa urzędników ds. azylu i sędziów imigracyjnych do szybszego rozpatrywania spraw azylowych na granicy – w celu skrócenia czasu wstępnego przetwarzania z miesięcy do dni.

9. Znacznie zwiększa możliwości DHS w zakresie transportu lotniczego i naziemnego, aby szybko usuwać migrantów, gdy jest to uzasadnione, lub transportować migrantów do mniej zatłoczonych sektorów przygranicznych w celu dalszego postępowania egzekucyjnego w sprawie imigracji.

Dodatkowo nowa dyrektywa zawiera plan i środki zachęcające osoby do poszukiwania legalnych dróg wjazdu do Stanów Zjednoczonych. Obejmują one:

1. Rozszerzenie procesu zwolnienia warunkowego, które do tej pory obowiązywało tylko Wenezuelczyków na obywateli innych krajów, w tym Nikaraguańczyków, Haitańczyków i Kubańczyków.

2. Do 30 000 osób miesięcznie z tych czterech krajów, które mają uprawnionego sponsora i przejdą weryfikację i sprawdzenie przeszłości, może przyjechać do Stanów Zjednoczonych na okres dwóch lat i otrzymać zezwolenie na pracę.

3. Potrojenie przesiedleń uchodźców z półkuli zachodniej. Administracja Bidena-Harrisa zamierza przyjąć do 20 000 uchodźców z krajów Ameryki Łacińskiej i Karaibów w latach budżetowych 2023 i 2024, co pozwoli Stanom Zjednoczonym na przyspieszenie ponad trzykrotnego przyjęcia uchodźców z półkuli zachodniej tylko w tym roku podatkowym.

4. Uruchomienie internetowego portalu umawiania wizyt w celu zmniejszenia przepełnienia i czasu oczekiwania w amerykańskich portach wejścia.

5. Po zniesieniu tytuł 42, osoby niebędące obywatelami Meksyku, które chcą legalnie wjechać do Stanów Zjednoczonych przez port wjazdowy w USA, uzyskają dostęp do aplikacji mobilnej CBP One Mobile w celu umówienia spotkania. Ta nowa funkcja znacznie skróci czas oczekiwania i tłumy w amerykańskich portach wejścia oraz umożliwi bezpieczne, uporządkowane i humanitarne przetwarzanie na granicy.

6. Stany Zjednoczone przekażą prawie 23 milionów dolarów dodatkowej pomocy humanitarnej w Meksyku i Ameryce Środkowej. Ta nowa pomoc pomoże rządom w regionie odpowiedzieć na zwiększone potrzeby humanitarne i ochronę migrantów, uchodźców i innych grup znajdujących się pod ich opieką.

Więcej informacji na temat nowej dyrektywy chroniącej granice Stanów Zjednoczonych można znaleźć na stronie Białego Domu: https://www.whitehouse.gov/briefing-room/statements-releases/2023/01/05/fact-sheet-biden-harris-administration-announces-new-border-enforcement-actions/

5 dróg do otrzymania stałego pobytu w USA

Posłuchaj podcastów: 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię