Rząd USA wydał zgodę na sprzedaż Polsce systemów obrony przeciwlotniczej

armia

Amerykański rząd zatwierdził sprzedaż Polsce zintegrowanego systemu dowodzenia obroną przeciwlotniczą i przeciwrakietową (IBCS). Szacunkowa wartość kontraktu ma wynieść do 4 miliardów dolarów. Departament Stanu wystąpił do Kongresu o zgodę na transfer uzbrojenia.

Departament Stanu poinformował, że polski rząd złożył wniosek o zakup sprzętu do drugiej fazy programu dla Zintegrowanego Systemu Dowodzenia Obroną Przeciwlotniczą i Przeciwrakietową obsługującego konfigurację PATRIOT-3+, ze zmodernizowanymi czujnikami i komponentami.

 

Polska chce kupić 93 centra operacyjne systemu Dowodzenia Obroną Przeciwlotniczą i Przeciwrakietową oraz 175 przekaźników Zintegrowanej Sieci Kierowania Ogniem. Kontrakt ma objąć także szyfratory sieciowe, oprogramowanie, integrację komponentów, wsparcie techniczne i sprzęt do testów.

„Całkowity szacowany koszt programu wynosi 4 miliardy dolarów” – napisano w komunikacie Agencji Współpracy w Dziedzinie Bezpieczeństwa Departamentu Stanu.
Amerykańscy urzędnicy podkreślili, że proponowana sprzedaż będzie wspierać cele polityki zagranicznej i bezpieczeństwa narodowego Stanów Zjednoczonych poprzez poprawę bezpieczeństwa sojusznika z NATO, który jest „siłą napędową stabilności politycznej i postępu gospodarczego w Europie”. Rząd USA ocenił, że uzbrojenie poprawi zdolność Polski do obrony przeciwrakietowej i że Polska nie będzie miała trudności z przyjęciem tego sprzętu do swoich sił zbrojnych.

Realizatorem programu będzie amerykański koncern Northrup Grumman. Polska zażądała offsetów, które zostaną określone w negocjacjach między nabywcą a wykonawcą.

Imię Donalda Trumpa zostanie usunięte z nazwy tego miejsca

Posłuchaj podcastów: 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię