Startup wspierany przez Billa Gates może obniżyć światową emisję dwutlenku węgla o 20 procent

Heliogen, nowy startup z Los Angeles wspierany przez Billa Gatesa i założyciela AOL Stevea Casea znalazł sposób na zastąpienie paliw kopalnianych w zakładach przemysłowych.

Jak czytamy na ich stronie „Heliogen to firma zajmująca się czystą energią, której celem jest wyeliminowanie zapotrzebowania na paliwa kopalne. „
Zakłady przemysłowe wytarzają ponad 20 procent światowej emisji dwutlenku węgla. Do produkcji większości materiałów – stali, cementu, produktów petrochemicznych, potrzebna jest bardzo wysoka temperatura. Przemysł przemysłowy przez lata starał się sprostać zadaniu . Niestety ciepło wytwarzane nie było wystarczająco gorące dlatego też fabryki bazowały na paliwach kopalnianych, takich jak węgiel, ropa i gaz. Heliogen znalazł sposób. Ich nowa technologia słoneczna jest w stanie wytwarzać ciepło w tempertarurze do 1500 stopni Celsjusza potencjalnie zastępując większość paliw kopalnych wykorzystywanych obecnie przez fabryki.

Jest to pierwsza na świecie technologia, która może komercyjnie zastąpić paliwa wolne od dwutlenku węgla, ultrawysoką temperaturą od słońca.
Przełomem Heliogen jest to, że zamiast próbować dokładnie przewidzieć, gdzie wyląduje promień słońca, wykorzystuje kamery do obserwowania dokąd zmierzają promienie słoneczne i dokonuje drobnych korekt kilka razy na sekundę. W ten sposób utrzymuje lustra skierowane dokładnie w wytyczonym kierunku. Jest to zamknięty układu sterowania, który sprawia, że ich pole lusterek działa jak wielowarstwowe szkło powiększające do skupiania światła słonecznego. System HelioMax jest pierwszym w branży i kluczowym krokiem w wykorzystaniu mocy Słońca. To dzięki tej koncentracji i wychwytaniu światła słonecznego są w stanie wytworzyć ciepło o tak wysokiej temperaturze.
Ich technologia może zostać wykorzystana również w transporcie, ciężkim sprzęcie i ogrzewaniu domu oraz produkcji w stu procentach zielonego wodoru.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię