Więźniowie mogą posiadać marihuanę. Przyłapanych czeka amnestia

źródło: pexels.com

Siedzisz w więzieniu i masz ochotę na skręta? Nic prostszego. Jeżeli odsiadujesz wyrok w Kalifornii, możesz legalnie posiadać niewielkie ilości marihuany. Szkopuł w tym, że nie możesz jej palić.

Sąd apelacyjny w Kalifornii orzekł, że co prawda osadzeni mogą posiadać trawkę ale pod warunkiem, że współwięźniowie nie wdychają jej oparów. Sprytne. To tak, jakby zjeść ciastko i mieć ciastko. Prawo stanowe zabrania bowiem palenia wyrobów tytoniowych w więzieniach.

Dura lex, sed lex

Posiadanie niewielkich ilości marihuany jest w Kalifornii legalne. Każdy może kupić do 28 gramów suszu. Każdy, łącznie z osadzonymi w zakładach karnych. Ustawodawcy nie wpadli bowiem na to, że którykolwiek z więźniów będzie miał ochotę na trawkę. Aż do teraz.
Sąd uchylił wyroki skazujące wobec pięciu osadzonych, u których znaleziono marihuanę:

Posiadanie mniej niż jednej uncji marihuany nie jest przestępstwem – orzekł sąd apelacyjny stanu Kalifornia. Palenie lub spożywanie konopi jest w dalszy ciągu przestępstwem.

Urzędnicy biura okręgowego prokuratora generalnego zbaranieli:

Chcemy jasno zakomunikować, że sprzedaż i zażywanie narkotyków w więzieniach stanowych są zabronione – mówi na łamach „USA Today” Vicky Waters.

Sędziowie byli bezkompromisowi. Nie zgodzili się z argumentem, że strażnicy więzienni stracą kontrolę nad osadzonymi, jeżeli ci będą mogli posiadać niewielkie ilości marihuany. Ponadto podkreślili, że owo posiadanie będzie mogło być karane w wyjątkowych sytuacjach: przy odsiadywaniu dłuższych wyroków bądź przy indywidualnych karach dla więźniów. Wyrok bez wątpienia przyprawi o ból głowy szefów zakładów karnych. Prawnicy już mogą zacierać ręce – uzasadnienie wyroku jest nieprecyzyjne i pozostawia szerokie pole do interpretacji.

Wyrok sądu apelacyjnego oznacza także skrócenie kar dla wielu więźniów, którzy zostali przyłapani na posiadaniu marihuany podczas odsiadywania wyroków. A to oznacza spore oszczędności.

Dostało się prokuratorowi generalnemu Kalifornii. Sędziowie orzekli, że Xavier Becerra za każdym razem, kiedy sprawa dotyczy posiadania nielegalnych substancji w więzieniach, podnosi te same spreparowane, według nich, argumenty.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię