Firma Johnson & Johnson przegrywa…

Leki Opioidalne

Sąd w Oklahomie orzekł dzisiaj, 26 sierpnia 2019 roku, że firma Johnson & Johnson i jej spółki partnerskie przyczyniły się do podsycania kryzysu związanego z opioidami i nakazały gigantowi farmaceutycznemu zapłacenie 572 milionów dolarów kary.

Pieniądze te maja zostać wykorzystane na opanowanie kryzysu związanego z nadużywaniem leków pobudzających receptory opiodowe.

Powyższa sprawa jest pierwszą sprawą która trafiła na wokandę sądu w Ohio tego dnia i jedyną, która od wielu miesięcy wzbudzała gigantyczne kontrowersje wśród mediów.
W samym stanie Ohio czeka na rozpatrzenie około 1500 podobnych spraw. „Kryzys opioidowy spustoszył stan Oklahomy” – powiedział sędzia Thad Balkman (przed ogłoszeniem wyroku). „ I musi zostać natychmiast opanowany”.

Koncerny farmaceutyczne pozwane w sprawie najprawdopodobniej złożą odwołanie do Sądu wyższej instancji.

Przed rozpoczęciem procesu, 28 maja 2019 roku, Oklahomie udało się osiągnąć porozumienie z dwoma innymi pozwanymi grupami – 270 mln USD z wytwórcą OxyContin Purdue Pharma i 85 mln USD z izraelską firmą Teva Pharmaceutical Industries Ltd.

Prokurator generalny stanu Oklahoma Mike Hunter twierdzi, że w wyniku przedawkowania opioidów, w latach 2007 – 2017 zmarły w USA 4653 osoby

Mike Hunter zarzucił firmie Johnson & Johnson chciwość. Wskazał również dwie byłe spółki zależne Johnson & Johnson, Noramco i Tasmanian Alkaloids, które produkowały większość surowego opium wykorzystywanego przez innych producentów do produkcji leków.

„Przez ostatnie dwie dekady firmy Noramco i Tasmanian Alkaloids były głównym producentem aktywnego składnika farmaceutycznego w opioidach w kraju”, powiedział Hunter po zakończeniu procesu zakończonego 15 lipca.

 

Adwokaci strony pozwanej utrzymują, że spółki były częścią legalnej i ściśle regulowanej branży, podlegającej nadzorowi federalnemu, w tym amerykańskiej Agencji Egzekwowania Narkotyków oraz Agencji ds. Żywności i Leków na każdym etapie łańcucha dostaw.
Główny adwokat Larry Ottaway powiedział podczas mowy końcowej, że leki zawierające opioidy mają kluczowe znaczenie dla zdrowia – stosowane są w celu rozwiązania przewlekłego bólu, który codziennie dotyka tysiące mieszkańców Oklahomy.

Według szacunków, opanowanie kryzysu może kosztować około 12,6 miliarda dolarów przez 20 lat lub 17,5 miliarda dolarów w ciągu 30 lat. Adwokaci z Johnson & Johnson powiedzieli, że szacunki są bardzo zawyżone.

Czekamy na kolejne rozprawy i ich wyniki.

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię