Szczyt G7 i pożary w Amazonii. Czy są szanse na realną pomoc?

pożary-Amazonia-G7

Liderzy G7 doszli do porozumienia i zdecydowali o przeznaczeniu 20 milionów dolarów (18 milionów euro), na walkę z pożarem w Amazonii. Pieniądze te będą w głównej mierze przeznaczone na akcję ratowniczą z użyciem samolotów.

Klub G7 – obejmujący Wielką Brytanię, Kanadę, Francję, Niemcy, Włochy, Japonię i Stany Zjednoczone – zgodził się również opracować i wspierać plan ponownego zalesiania Amazonii.

Prezydent Francji, Emmanuel Macron i Sebastian Pinera z Chile zapowiedzieli że szczegóły tego projektu będą zaprezentowane i omówione na forum ONZ we wrześniu 2019 w Nowym Jorku

Inicjatywę pomocy podano do wiadomości publicznej po spotkaniu przywódców G7 w kurorcie Biarritz. Przywódcy wielkiej siódemki rozmawiali o środowisku, koncentrując się na rekordowej liczbie pożarów niszczących fragmenty Amazonki.

Macron ogłosił sytuację w regionie Amazonii „kryzysem międzynarodowym” i uczynił z niej jeden z priorytetów szczytu.

Groził, że zablokuje umowę handlową między UE a Ameryką Łacińską, chyba że prezydent Brazylii Jair Bolsonaro, sceptyczny wobec zmian klimatu, podejmie poważne kroki w celu ochrony lasu przed wycinką.

„Musimy odpowiedzieć na wezwanie lasu, który płonie dziś w Amazonii” – powiedział w poniedziałek Macron.

Głos w sprawie zabrała również kanclerz Niemiec Angela Merkel, która powiedziała, że gdy już pożary uda się opanować, Niemcy i inne kraje będą rozmawiać z rządem Brazylii o ponownym zalesianiu Amazonii.
– Oczywiście, że to jest terytorium Brazylii, ale mamy tu do czynienia z lasami deszczowymi, które są ważne dla całego świata. Płuca Ziemi są zagrożone, musimy więc znaleźć wspólne rozwiązania – podkreśliła Merkel.

Prezydent USA Donald Trump poinformował na Twitterze, że rozmawiał telefonicznie z brazylijskim przywódcą i również zaoferował mu pomoc.
Wcześniej zrobila to Komisja Europejska. Rzeczniczka poinformowała w piątek, że Komisja jest w kontakcie z władzami Brazylii i Boliwii i jest gotowa do pomocy w każdy możliwy sposób, np. przez aktywowanie mapowania satelitarnego Copernicus.

Głos w sprawie pożarów lasów Amazonii zabrał nawet papież Franciszek. W niedzielę podczas spotkania z wiernymi w Watykanie wezwał wszystkich do modlitwy o jak najszybsze ugaszenie pożarów. Przypomniał, że Amazonia jest niezbędna całej Ziemi. W październiku w Watykanie odbędzie się zwołany przez papieża synod biskupów na temat Amazonii.

Tymczasem prezydent Bolsonaro wysyła do gaszenia pożarów armię.
Prezydent Brazylii Jair Bolsonaro, oskarżany wcześniej, że nie robi wystarczająco wiele w sprawie pożarów amazońskich lasów, zarządził wysłanie do walki z żywiołem 44 tysięcy żołnierzy oraz kilku samolotów cystern C-130 Hercules do gaszenia pożarów z powietrza.
Według oficjalnych danych pożary na obszarze Amazonii są w tym roku większe o 83 proc. w porównaniu z takim samym okresem w 2018 roku.

Od początku roku w Brazylii wykryto prawie 80 000 pożarów lasów, czyli o 83 procent więcej niż w tym samym okresie czasu w roku poprzednim, To jednak są tylko i wyłącznie dane oficjalne, a jak jest naprawdę? Tego nie wiemy.

I nie wiemy rownież, jak ta sprawa się zakończy ponieważ na Brazylia musiałaby zgodzić się na każdą część zalesiania, podobnie jak i społeczności tubylcze żyjące w Amazonii, a z tym juz może nie być tak prosto.

Artykuł opracowany na podstawie Business Insider Polska

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię