Nie wiesz na kogo głosować? Poradź się latarnika wyborczego!!

0
289

Do wyborow parlamentarnych w Polsce zostały już tylko 2 dni.

13 października 2019 roku po raz 27 odbędą się w Polsce wybory do Sejmu i Senatu. W ramach wyborów zostanie wybranych na czteroletnią kadencję 460 posłów i 100 senatorów.

Wybory w Stanach Zjednoczonych odbędą się w sobotę 12 października 2019 r. w godz. 7.00 rano do 9.00 wieczorem czasu lokalnego.

Dyskusja na temat, czy Polonia powinna głosować czy też nie wraca jak bumerang i często przeradza się w konflikty.

Istnieją osoby, których poglądy są jasno określone , ale istnieją również osoby które chcą pójść na wybory lecz nie mają pojęcia na kogo oddać swój głos. Do nich właśnie przede wszystkim kierowany jest ten post.

Jeśli wybierasz się na wybory, nie pytaj znajomych o to w jaki sposób masz głosować. Skorzystaj z pomocy LATARNIKA WYBORCZEGO: zrób test i przekonaj się, które ugrupowanie najbardziej odpowiada Twoim przekonaniom.

Czym jest Latarnik Wyborczy?

„Latarnik Wyborczy to internetowe narzędzie umożliwiające porównanie poglądów z deklaracjami komitetów startujących w wyborach. Latarnik wpisuje się w nurt działań okołowyborczych zachęcających do świadomego głosowania. Zależy nam na tym, by decyzje podejmowane przy urnach przez obywateli były przemyślane i odnosiły się do programów wyborczych kandydatów.
Narzędzie tworzone jest, by pomagać w podejmowaniu świadomych decyzji wyborczych osobom średnio i słabo zainteresowanym polityką. Tak zdefiniowany cel warunkuje charakter i postać aplikacji. Twórcy dokładają wszelkich starań, by Latarnik Wyborczy był platformą możliwie prostą w obsłudze, a stwierdzenia wykorzystywane do analizy poglądów były sformułowane w sposób przystępny i zrozumiały.”

Kto przygotowuje Latarnika Wyborczego?

Latarnik Wyborczy jest przygotowywany przez fundację Centrum Edukacji Obywatelskiej przy okazji wszystkich wyborów parlamentarnych, prezydenckich i wyborów do Parlamentu Europejskiego od 2005 roku. Aplikacja jest neutralna politycznie – nie promuje żadnych partii, komitetów, ani żadnych konkretnych poglądów politycznych.
Do udziału w Latarniku Prośbę zaproszenie otrzymały wszystkie komitety, które zarejestrowały listy w przynajmniej 1 okręgu wyborczym.

Naszym zdaniem, warto skorzystać z Latarnika!

Kto ma prawo do głosowania?

W wyborach do Sejmu i Senatu może głosować obywatel polski, który najpóźniej w dniu wyborów ukończy 18 lat. Czynne prawo wyborcze ma także obywatel polski mieszkający na stałe zagranicą.

Prawa do głosowania nie ma osoba pełnoletnia, która jest:
• pozbawiona praw publicznych prawomocnym orzeczeniem sądu,
• pozbawiona praw wyborczych prawomocnym orzeczeniem Trybunału Stanu,
• ubezwłasnowolniona prawomocnym orzeczeniem sądu.

Czytaj również…

Wybory juz tuż tuż

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię