Chciałbyś zwiedzić sławną sterownię numer 4 w Czarnobylu? Oto Twoja szansa!

0
377
Pripyat, Chernobyl exclusion zone. Chernobyl nuclear power plant

Wydawać by się mogło głupota ludzka ma swoje limity. Niestety, niektórzy co chwila podnoszą poprzeczkę …

“Czarnobyl to unikalne miejsce na naszej planecie” – powiedział prezydent Ukrainy.

W lipcu tego roku ( 2019 ) prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski, ogłosił Czarnobyl oficjalną atrakcją turystyczną.

Pripyat, Chernobyl exclusion zone. Chernobyl nuclear power plant

W 1972 w Czarnobylu, koło miejscowości Prypeć, rozpoczęto budowę elektrowni jądrowej. Reaktor numer 1 został uruchomiony w roku 1977, rok później oddano do użytku reaktor nr 2 (1978), nr 3 (1981) i nr 4 (1983). W momencie wybuchu wodoru 26 kwietnia 1986 roku trwała budowa kolejnych dwóch reaktorów nr 5 i nr 6, także o mocy 1 GW każdy.

Chernobyl, Ukraine. 4 block, Chernobyl nuclear power plant

Katastrofa w Czarnobylu jest największą katastrofą w historii energetyki jądrowej i jedną z największych katastrof przemysłowych XX wieku.

Room with beds in ruined kindergarten in Chernobyl

Elektrownia atomowa w Czarnobylu stała się wątpliwej jakości atrakcją turystyczną już wiele lat temu. Jednak do tej pory zwiedzać można było tylko budynki i stadion miejski, cerkiew, pomnik strażaków, teren elektrowni, stację kolejową Janów oraz port rzeczny w mieście. Reaktor nr 4 był poza zasięgiem ciekawskich turystów.

Abandoned notebooks and books in kindergarten. Chernobyl, Ukraine

Wszystko zmieniła emisja serialu Czarnobyl na stacji HBO. Teraz to jedna z najpopularniejszych atrakcji turystycznych. “Wszyscy chcą teraz zobaczyć jeszcze więcej, a my chcemy zaspokoić ten popyt”– powiedział Witalij Petruk, szef Państwowej Agencji Ukrainy ds. Zarządzania Strefą Wykluczenia.

Nie znamy jeszcze daty otwarcia reaktoru dla zwiedzających. Wiemy natomiast, że ze względów bezpieczeństwa odwiedzający ubrani w kombinezon od stóp do głów i maskę nie będą mogli spędzić w pomieszczeniu więcej niż pięciu minut.

Radiation sign in forest in overgrown ghost city Pripyat near Chernobyl nuclear power plant in Ukraine.

Promieniowanie w reaktorze jest cały czas 40 razy wyższe niż wymagane normy, dlatego też każda osoba będzie musiała przejść obowiązkowe badania po odwiedzeniu tego miejsca. Również, dzięki nowo podjętym decyzjom na najwyższym szczeblu na terenie elektrowni zostanie wyznaczonych 21 nowych tras do zwiedzania.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię