Jabłka z Michigan dostarczone do 8 stanów mogą być zakażone listerią.

0
2552

Producent owoców z Michigan wycofuje z rynku kilka odmian jabłek dystrybuowanych do ośmiu stanów ze względu na obawy, że owoce mogą być skażone listerią. Według North Bay Produce z Traverse City z rynku ma być wycofanych przynajmniej 2300 opaowań ze świeżymi jabłkami, jak również 2 kontenery jabłek.

Zgodnie z oświadczeniem opublikowanym w poniedziałek przez U.S. Food and Drug Administration, skażone jabłka byly w transporcie wysłanym z Michigan pomiędzy 16 a 21 października do dystrybutorów i sprzedawców detalicznych na Florydzie, Illinois, Kentucky, Luizjanie, Michigan, Karolinie Północnej, Teksasie i Wisconsin.

Jabłka zakupione przed 16 października nie są bezpieczne, przynajmniej takiego zdania jest producent jak i FDA.

Odmiany wycofywanych jabłek to McIntosh, Honeycrisp, Jonathan, Fuji, Nonamac i Red Delicious, wszystkie sprzedawane w plastikowych torebkach pod markami Great Lakes i North Bay Produce Pure Michigan. Wycofanie dotyczy również jabłek sprzedawanych niemarkowych w przezroczystych plastikowych torebkach, białych papierowych torebkach i pojedynczo z tac detalicznych.

Szczegółowa lista znajduje się poniżej.

Listeria monocytogenes to bakteria wywołująca listeriozę. Jest niebezpieczna – szacuje się że aż 20 do 30 procent infekcji kończy się śmiercią. Listeria jest szczególnie groźna dla kobiet w ciąży. Najczęstszą przyczyną zakażenia listerią jest żywność, przede wszystkim mięso i wędliny, ale także nabiał.

Listeria: objawy zakażenia

Objawy zakażenia listerią pojawiają się od 4 godzin do kilku dni po zjedzeniu zakażonego produktu. Do najczęstszych objawów należą:

 • wysoka gorączka
 • bóle stawów i mięśni
 • wymioty
 • biegunka
 • drgawki
 • czasowa utrata przytomności

Niezdiagnozowana w porę listerioza może doprowadzić do zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, zapalenie wsierdzia lub też sepsy.

Listeriozę diagnozuje się na podstawie objawów klinicznych oraz badań diagnostycznych, które wskażą obecność Listeria monocytogenes we krwi, płynie mózgowo-rdzeniowym, wydzielinie z pochwy, stolcu czy smółce u noworodków.

Jedyną metodą leczenia listeriozy jest antybiotykoterapia. Choremu podaje się wtedy amoksycylinę z aminoglikozydem, kotrimoksazol oraz makrolidy.

W Stanach Zjednoczonych listeria jest odpowiedzialna za około 2500 zachorowań i 500 zgonów rocznie, powodując tym samym większą śmiertelność niż salmonella czy Clostridium botulinum.

Osoby ktore zakupiły zkażone jabłka proszone są o ich wyrzucenie lub zwrócenie w miejscu zakupu. Osoby z pytaniami proszone są o telefon pod numer  1-231-929-4001 (od poniedziałku do piątku w godz. 8–17 ET) lub mogą odwiedzić stronę www.northbayproduce.com.

Szczegółowa lista jabłek wycofanych ze sklepów

 • Jabłka McIntosh Great Lakes, w 3-funtowej plastikowej torbie dostarczonej do Michigan i Luizjany w dniach 19-21 października z kodem UPC 8 13635 01012 8.
 • Jabłka Jonathan Great Lakes, w 3-funtowej plastikowej torbie – dostarczonej do Luizjany 21 października z kodem UPC 8 13635 01017 3.
 • Jabłka Honeycrisp Great Lakes, w 3-funtowej plastikowej torbie – dostarczonej do Luizjany 21 października z kodem UPC 8 13635 01018 0.
 • Jabłka Jonamac Great Lakes, 3-funtowe plastikowe torby – dostarczone do Wisconsin 16 października z kodem UPC 8 13635 01019 7.
 • Jabłka McIntosh North Bay Pure Michigan, w 3-funtowych plastikowych torbach – dostarczone do Michigan 21 października z kodem UPC 8 13635 01012 8.
 • Jabłka Honeycrisp North Bay Pure Michigan – w 2-funtowej plastikowej torbie, dostarczona w Michigan 19 października z kodem UPC 8 13635 01130 9.
 • Papierowa torba z dzianiny o strukturze plastra miodu, dostarczona 19 października w Michigan o numerze 700116.
 • Torby z tworzywa sztucznego – jabłka Fuji , dostarczone do sklepów All Thyme Fresh Market 18 października z numerem PLU 4195.
 • Jabłka Jonathan pakowane luzem w 600-funtowe kosze z tektury falistej, dostarczone do Michigan 16 października.
 • McIntosh dystrybuowany na tacach, nie sprzedawany w sprzedaży detalicznej, dostarczony 19 i 21 października pod numerem PLU 4019.
 • Red Delicious dystrybuowany na tacach; sprzedawany pojedynczo do sprzedaży detalicznej, dostarczone do Departamentu Rolnictwa Karoliny Północnej, działu dystrybucji żywności – Butner, w Creedmoor, N.C. i Feeding South Florida Pembroke Park, Floryda, 21 października z numerami PLU 4168 i 4167.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię