Z Krakowa do Gdańska w 35 minut? Polska firma tworzy przyszłość transportu kolejowego.

0
1130

Hyper Poland = Prędkość + Dostępność + Bezpieczeństwo dla Środowiska

Hyperloop jest połączeniem pociągu i samolotu. To nowy środek transportu umożliwiający przemieszczanie się z bardzo dużą prędkością. To podróż w specjalnie zaprojektowanej kapsule, która porusza się w specjalnej rurze, w której ciśnienie jest tak niskie jak na wysokości 10 kilometrów, dzięki temu znacząco zredukowany jest opór powietrza. Pojazd porusza się bez kontaktu z podłożem wykorzystując magnetyczną lewitację oraz łożyska powietrzne. Hyperloop umożliwi podróż np. z Krakowa do Gdańska w 35 minut z prędkością bliską prędkości dźwięku.

Firma Hyper Poland została zarejestrowana w kwietniu 2017 roku przez studentów, którzy zbudowali pierwszy w regionie CEE prototyp pojazdu typu hyperloop. Prototyp został zbudowany w odpowiedzi na konkurs ogłoszony przez Elona Muska – SpaceX Hyperloop Pod II. Dwukrotnie doszli do finału rozgrywek.

Inżynierowie Hyperloop opracowali również unikalną, technologię dla systemu magrail – kolei magnetycznej używającej lewitacji, poruszającej się na istniejących torach kolejowych z prędkością do 415 km/h.
Jak piszą na swojej stronie: “To hybrydowe rozwiązanie pozwala na funkcjonowanie zarówno systemu magrail, jak i konwencjonalnych pociągów na tych samych liniach. System magrail może być następnie przekształcony w system próżniowy – hyperrail, poruszający się z maksymalną prędkością 600 km/h na istniejących torach.”
Są to rozwiązania, które nie wymagają budowy nowej infrastruktury. Również, według wyliczeń Hyper Poland, magrail jest w stanie skrócić czas podróży od 48% do ponad 70% czasu spędzanego w pociągu. Ich pociąg osiąga również większą prędkość niż włoskie Pendolino. Obecnie budują tor testowy w skali 1:5, a do końca 2022 roku firma planuje wdrożyć program pilotażowy magrail w Europie.
Kolejny projekt – kolej próżniowa (hyperloop) będzie wymagała nowej, dedykowanej infrastruktury, gdyż pojazdy będą poruszać się z prędkością do 1200 km/h.
W Radzie Doradczej zasiadają światowej sławy eksperci w dziedzinie logistyki, infrastruktury, elektromagnetyzmu z Polski, Izraela, USA i Litwy. To dopiero początki firmy, a już zdobyli wiele nagród, w tym nagrodę BIM for Innovation Award 2016 podczas konkursu Build Earth Live w Dubaju.
W marcu firma ogłosiła rundę zdobycia potrzebnego finansowania na platformie Seedrs. Hyper Poland zabiegało o 200 000 EUR. Tylko 7 dni zajęło im otrzymanie funduszy.
“To dobra wiadomość! Kiedy rozpoczęliśmy crowdfunding kapitałowy, mieliśmy nadzieję, że nasz cel, 200 000 euro, zostanie osiągnięty za kilka tygodni. Zaangażowanie inwestorów z 23 krajów przekroczyło nasze oczekiwania. Cała kwota została wypłacona w ciągu zaledwie 7 dni! Dziękujemy za zaangażowanie i informujemy, że to nie koniec kampanii” – powiedział Przemysław Pączek, CEO Hyper Poland.
Tak duże zainteresowanie sprawiło, że firma postanowiła kontynuować crowdfunding kapitałowy. Kolejny cel to 330 000 EUR. Udało się im uzyskać i tą kwotę. Dzięki temu oprócz zbudowania modelu pojazdu testowego 1: 5, Hyper Polska zbuduje dodatkowo pełnowymiarową platformę.

Kolej magnetyczna Hyper Poland. Zobaczcie jak wyglądała demonstracja na torze testowym:

 

Polak potrafi!

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię