Z Krakowa do Gdańska w 35 minut? Polska firma tworzy przyszłość transportu kolejowego.

Hyper Poland = Prędkość + Dostępność + Bezpieczeństwo dla Środowiska

Hyperloop to kolej magnetyczna przemieszczająca się w tunelach próżniowych. W skrócie mówi się na to po prostu kolej próżniowa. Dzięki zastosowaniu magnetycznej lewitacji, pojazd rozpędzając się unosi się nad podłożem. Hyperloop jest nowym środkiem transportu umożliwiającym przemieszczanie się z bardzo dużą prędkością. Dzięki tej nowej technologii podróż np. z Krakowa do Gdańska będzie możliwa w 35 minut z prędkością bliską prędkości dźwięku.

Firma Hyper Poland została zarejestrowana w kwietniu 2017 roku przez studentów, którzy zbudowali pierwszy w regionie CEE prototyp pojazdu typu hyperloop. Prototyp został zbudowany w odpowiedzi na konkurs ogłoszony przez Eltona Muska – SpaceX Hyperloop Pod II. Dwukrotnie doszli do finału rozgrywek.

Inżynierowie z Hyper Poland pracują nad dostosowaniem do realiów branży kolejowej koncepcji hyperloopa. Ze względu no to, że inwestycje infrastrukturalne w Europie trwają bardzo długo Hyper Poland postanowiła podzielić pracę nad koncepcją transportu w tunelach próżniowych na trzy etapy: magrail, hyperrail oraz docelowy hyperloop. Trójetapowe podejście pozwoli na szybsze wdrożenie w życie pierwszej fazy, którą jest system magrail. Każdy poszczególny system będzie rozwijany tak, aby w końcowej fazie być kompatybilnym z ostatecznym produktem – hyperloopem, czyli koleją próżniową.

Jak piszą na swojej stronie: „To hybrydowe rozwiązanie pozwala na funkcjonowanie zarówno systemu magrail, jak i konwencjonalnych pociągów na tych samych liniach. System magrail może być następnie przekształcony w system próżniowy – hyperrail, poruszający się z maksymalną prędkością 600 km/h na istniejących torach.”

Według wyliczeń Hyper Poland, magrail jest w stanie skrócić czas podróży od 48% do ponad 70% czasu spędzanego w pociągu. Ich pociąg osiąga również większą prędkość niż włoskie Pendolino.

Pod koniec 2019 firma ukończyła budowę toru testowego w skali 1:5 w Warszawie. Pierwszy pokaz testowy mają już za sobą. Na przełomie 2021 i 2022 roku firma testy systemu magrail w warunkach atmosferycznych, w skali 1:1.

W ich Radzie Doradczej zasiadają światowej sławy eksperci w dziedzinie logistyki, infrastruktury, elektromagnetyzmu z Polski, Izraela, USA i Litwy. To dopiero początki firmy, a już zdobyli wiele nagród, w tym nagrodę BIM for Innovation Award 2016 podczas konkursu Build Earth Live w Dubaju.

W marcu firma ogłosiła rundę zdobycia potrzebnego finansowania na platformie Seedrs. Hyper Poland zabiegało o 200 000 EUR. Tylko 7 dni zajęło im otrzymanie funduszy.

„To dobra wiadomość! Kiedy rozpoczęliśmy crowdfunding kapitałowy, mieliśmy nadzieję, że nasz cel, 200 000 euro, zostanie osiągnięty za kilka tygodni. Zaangażowanie inwestorów z 23 krajów przekroczyło nasze oczekiwania. Cała kwota została wypłacona w ciągu zaledwie 7 dni! Dziękujemy za zaangażowanie i informujemy, że to nie koniec kampanii” – powiedział Przemysław Pączek, CEO Hyper Poland.

Tak duże zainteresowanie sprawiło, że firma postanowiła kontynuować crowdfunding kapitałowy. Końcowy efekt to kwota 330 000 EUR. Hyper Poland przeznaczyła uzbierane fundusze na realizację pierwszego etapu kolei próżniowej – systemu magrail, w tym budowę modelu pojazdu testowego 1: 5.

Za kilka tygodni wystartuje druga runda crowdfundingu udziałowego na platformie Seedrs. Można się już zapisywać w formie pre- rejestracji: https://hyperpoland.seedrs.com/

 

 

Kolej magnetyczna Hyper Poland. Zobaczcie jak wyglądała demonstracja na torze testowym:

 

Polak potrafi!

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię