AI próbuje ukończyć X Symfonię Beethovena

Sztuczna Inteligencja, AI

Kilka notatek zapisanych w zeszycie to wszystko, co niemiecki kompozytor Ludwig van Beethoven pozostawił z X Symfonii przed śmiercią w 1827 roku.

Teraz zespół muzykologów i programistów próbuje dokończyć utwór przy pomocy sztucznej inteligencji.

„Postępy są imponujące, nawet jeśli komputer wciąż ma wiele do nauczenia” – powiedziała Christine Siegert, szefowa archiwum w Beethoven House w rodzinnym mieście kompozytora w Bonn.

Siegert powiedziała, że jest „przekonana”, że Beethoven pracowałby przy współpracy z nowoczesną technologią, ponieważ w swoich czasach był innowatorem, powała się na jego kompozycje dla panharmonicon – rodzaju organu, który odtwarza dźwięki instrumentów dętych i instrumentów perkusyjnych.

W ramach projektu oprogramowanie AI pracuje nad całą twórczością Beethovena. Zespół pracujący nad projektem powiedział, że pierwsze wyniki sprzed kilku miesięcy były postrzegane jako zbyt mechaniczne i powtarzalne, ale najnowsze kompozycje AI są bardziej obiecujące oraz przypominaj styl Beethovena.

Barry Cooper, brytyjski kompozytor i muzykolog, który sam napisał hipotetyczną pierwszą część dziesiątej symfonii w 1988 roku, powiedział: „Słuchałem krótkiego fragmentu, który powstał. Nie brzmiało to jak przekonująca rekonstrukcja tego, co zamierzał Beethoven.”

Podobne eksperymenty AI oparte na pracach Bacha, Mahlera i Schuberta były imponujące. Ostateczny wynik projektu wykona pełna orkiestra 28 kwietnia przyszłego roku w Bonn. Deutsche Telekom, który sponsoruje projekt, ma nadzieję wykorzystać wyniki badań do opracowania technologii, takich jak rozpoznawanie głosu.

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię