Rekordowa ilość „robocalls” w 2019 roku. Mamy dla was kilka sposobów na zabezpieczenie się przed natrętnymi telefonami

Według YouMail w zeszłym roku ilość robocalls wzrosła o 22% w porównaniu z rokiem poprzednim.

W całym kraju w 2019 roku użytkownicy telefonów otrzymali ich aż 58,8 miliarda (47,8 miliarda w 2018 roku). 44 procent wszystkich połączeń robocall są dokonywane przez oszustów próbujących wyłudzić pieniądze lub ukraść dane osobowe.
„W ciągu ostatnich dwóch lat mieliśmy już ponad 100 miliardów robotów” – powiedział Alex Quilici, dyrektor generalny YouMail. „Nic dziwnego, że ustawa anty-robocall przeszła w zdecydowanej większości przez Kongres i została podpisana przez prezydenta”.

Robocall to wiadomość telefoniczna wysyłana z użyciem automatycznego urządzenia, dzwoniącego na kolejne zapisane w urządzeniu numery i odgrywającego nagraną wiadomość po podniesieniu słuchawki. Do niedawna strona rządowa Do Not Call sprawdzała się bardzo dobrze w blokowaniu niechcianych telefonów. Niestety z biegiem lat urządzenia telemarketerów stały się bardziej wyrafinowane i www.donotcall.gov nie jest w stanie wyłapać ich wszystkich. Nowa standardy techniczne mają pomóc w rozpoznawaniu połączeń spamowych i „fałszywych” numerów telefonicznych zanim dotrą one do konsumentów. Nowa ustawa rządowa ma również pomóc w ukróceniu robocallowego procederu.

Nowa ustawa o nazwie TRACED daje FCC więcej czasu (do czterech lat od popełnienia przestępstwa) na podjęcie działań przeciwko firmom używającym robocalls i ukaranie ich karą pieniężną w wysokości do 10 000 USD za połączenie.
Nowe prawo ma również pomóc w ściąganiu nałożonych kar pieniężnych. FCC już wcześniej nakładała kary grzywny na firmy parające się robocallami. Niestety z 208 milionów dolarów kar tylko 6 790 USD wpłynęło do kasy rządowej.
Konsumenci w stanach Teksas i Kalifornia otrzymali najwięcej robocall w 2019 roku – ponad 6 miliardów. Siedem innych stanów – Floryda, Georgia, Nowy Jork, Ohio, Pensylwania, Karolina Północna i Illinois otrzymało ponad 2 miliardy robocallów na stan. Stany z największym wzrostem liczby robocallów to Zachodnia Wirginia (55%) i Idaho (51%).
FCC nadal zaleca zapisanie się na stronie Do Not Call. Wystarczy wejść na stronę www.donotcall.gov lub zadzwonić na numer telefonu 888-382-1222 z telefonu, który chcesz zarejestrować. Usunięcie numeru telefonu z bazy danych telemarketerów może potrwać do 31 dni po zarejestrowaniu numeru na stronie rządowej.

Inne rządowe wskazówki na temat zapobiegania niechcianym połączeniom telefonicznym to:

1. Nie udostępniaj swojego numeru telefonu: Za każdym razem, kiedy podajesz numer telefonu jakiejkolwiek firmie zapraszasz ją do dzwonienia do lub sprzedania twojego numeru telefonu. Obejmuje to podawanie numeru telefonu kasjerce czy sprzedawcy w sklepie detalicznym bądź instytucji finansowej. Jeżeli firma prosi o numer telefonu, zapytaj, po co jest potrzebny.
2. Porozmawiaj ze swoim usługodawcą telefonicznym (Verizon Wireless, At&T, T-Mobile): Firma telefoniczna może mieć własny serwis blokowania takich połączeń lub inne sposoby zapobiegania niechcianym połączeniom.
3. Nie naciskaj żadnych przycisków: Jeżeli odpowiesz na telefon telemarketera, nie naciskaj żadnych guzików – nawet jeżeli słyszysz: „dial 1 to remove yourself from our call list” („naciśnij 1, aby usunąć swój numer z naszej listy”). Wystarczy, że odwiesisz słuchawkę i zgłosisz dzwoniącego na stronie www.donotcall.gov. Naciskając przyciski na telefonie powiadamiasz telemarketera, że ktoś odebrał telefon, pod który telemarketer zadzwonił. To może prowadzić do kolejnych niechcianych telefonów.

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię