Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła pierwsze testy leków wspomagających walkę z koronawirusem

Pierwsi pacjenci przystąpią dzisiaj do testów leków wspomagających walkę z koronawirusem – ogłosił szef Światowej Organizacji Zdrowia Tedros Adhanom Ghebreyesus. Naukowcy chcą w ten sposób sprawdzić działanie czterech leków, które mogą pomóc w walce z patogenem.

W czasie wideokonferencji szef WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus poinformował, że pierwszy pacjent ma niebawem przystąpić do testów w klinice szpitala uniwersyteckiego w Oslo w Norwegii. “Potrzebujemy jeszcze rok lub półtora na szczepionkę, ale zanim to nastąpi, musimy natychmiast opracować leczenie pacjentów, by uratować im życie. Z radością informuję, że pierwsi pacjenci rozpoczną dzisiaj testy w ramach Programu Solidarności w Norwegii i Hiszpanii. Testy te sprawdzą bezpieczeństwo i skuteczność czterech różnych leków oraz kombinacji leków na COVID-19” – powiedział.
W programie testów bierze udział w sumie 45 krajów, a ostatecznym celem jest nie tylko opracowanie metod leczenia, ale także dostarczenie naukowcom danych niezbędnych do stworzenia szczepionki przeciwko koronawirusowi. Szef Światowej Organizacji Zdrowia zaapelował równocześnie, by powstrzymać się od stosowania leków, których skuteczność nie została udowodniona.
Obecnie nad szczepionką przeciwko koronawirusowi SARS-CoV-2 pracuje około 20 ośrodków naukowych na świecie. Na swojej stronie internetowej WHO na bieżąco publikuje uzyskane od specjalistów dane na temat patogenu, a także rekomendacje dla władz poszczególnych krajów.
Światowa Organizacja Zdrowia informuje także, że z organizowanych przez nią w internecie programów szkoleń skorzystało ponad milion pracowników służby zdrowia na całym świecie.

(IAR)

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię