„Będziemy uczyć się żyć z epidemią. Mówię o roku, mówię nawet o dwóch latach”- powiedział Minister Zdrowia Łukasza Szumowski.

„Z wieloma ograniczeniami w związku z koronawirusem trzeba będzie żyć co najmniej rok” – mówi minister zdrowia, Łukasz Szumowski. Od poniedziałku część z nich zostanie poluzowana – będzie można między innymi wejść do lasu, przy zachowaniu zasad bezpieczeństwa.

Minister Szumowski mówił na konferencji prasowej, że mimo zniesienia niektórych zakazów i zaleceń, wiele z nich będzie obowiązywało jeszcze długo i powinniśmy się do nich stosować.
” To nie oznacza, że epidemia się kończy – ocenił Szumowski. – Musimy się nauczyć żyć z epidemią przez dłuższy czas. Nie ma takich danych, które by mogłyby powiedzieć, kiedy skończy się epidemia. Zasłanianie twarzy w miejscach publicznych, by chronić innych. Po drugie, dezynfekcja rąk. Po trzecie, zachować dystans, Po czwarte, przebywać na kwarantannie. Kolejny punkt to szczególna opieka osób szczególnie narażonych i na koniec realizowanie, jeśli to możliwe, pracy zdalnej. To są zasady, z którymi musimy się nauczyć żyć przez 1,5-2 lata powiedział  minister zdrowia Łukasz Szumowski. Tyle czasu będzie potrzebne na wynalezienie szczepionki lub leku, a do tego czasu nie można mówić o końcu epidemii.
Minister zdrowia mówił, że przy tak długim czasie izolacji złagodzenie ograniczeń ma nam pomóc poprawić naszą kondycję psychiczną. Złagodzenie obostrzeń – mówił minister – da nam „pewien oddech”, ale apelował o korzystanie z nich „z dużym rozsądkiem.” „To nie jest zachęta do nieograniczonego przebywania w tych przestrzeniach. My cały czas powinniśmy się maksymalnie izolować” – apelował minister.

„Nie wrócimy do czasów, sprzed epidemii dopóki nie będziemy mieli szczepionki”– powiedział.

Od poniedziałku złagodzone zostaną też ograniczenia dotyczące zakupów w sklepach. W tych o powierzchni do 100 metrów kwadratowych będą mogły przypadać 4 osoby na jedną kasę, a w większych – 1 osoba na 15 metrów kwadratowych powierzchni. Zasada „jedna osoba na 15 metrów kwadratowych” będzie obowiązywać także w kościołach. Z domu bez rodzica będą mogły wychodzić dzieci od 13 roku życia, a nie od 18 lat, jak obecnie.
Rząd zapowiedział też kolejne poluzowania w najbliższym czasie, ale podkreślił, że będą one zależne od sytuacji epidemiologicznej w kraju.
Szumowski zaznaczył, że nakaz noszenia maseczek będzie obowiązywał do momentu pojawienia się szczepionki przeciw koronawirusowi.
Poinformował, że policja będzie kontrolowała przestrzeganie nakazu zakrywania nosa i ust, który zaczął obowiązywać w czwartek. – Tutaj obowiązują powszechne reguły łamania zakazów prawnych – powiedział minister zdrowia.
Pytany jak długo będzie obowiązywał nakaz noszenia maseczek, Szumowski stwierdził, że dopóki nie będzie dostępna szczepionka przeciw koronawirusowi.

IAR, Ameryka po polsku, FB: Kancelaria Premiera

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię