Polska wysyła misję medyczną do Chicago

Andrzej Duda rozmawiał w sobotę przez telefon z prezydentem Stanów Zjednoczonych Donaldem Trumpem. Rozmowa dotyczyła pandemii koronawirusa. 

„Andrzej Duda przekazał prezydentowi Donaldowi Trumpowi, że Polska wysyła misję wojskowo-medyczną do Chicago w stanie Illinois, żeby wesprzeć tamtejszą służbę zdrowia, ale także, żeby wspólnie polscy lekarze i lekarze amerykańscy nabywali doświadczenie w leczeniu pacjentów zakażonych koronawirusem” – powiedział szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.

Rozmowa odbyła się z inicjatywy Donalda Trumpa. Tematem rozmowy prezydentów była także współpraca naukowców i instytutów badawczych z Polski i Stanów Zjednoczonych w badaniach nad wynalezieniem leku i szczepionki na koronawirusa. Przywódcy rozmawiali też o dostarczeniu do Polski szybkich testów na koronawirusa.-  

Krzysztof Szczerski zwrócił uwagę na to, że prezydenci podkreślili potrzebę silnej i jasnej roli Sojuszu Północnoatlantyckiego w czasie epidemii i konieczność przedyskutowania większego zaangażowania sił NATO jeśli chodzi o możliwości wojskowej medycyny i innych zasobów Sojuszu. „Tak żeby także w tej sytuacji, z którą się dzisiaj zmagamy pokazać silną więź transatlantycką także w wymiarze bezpieczeństwa. Tutaj jest gotowość także do rozmów na temat tego, w jaki sposób można by było zwiększyć obecność i działania NATO w zakresie pandemii” – powiedział prezydencki minister.

 

IAR, Ameryka po polsku, Fb: Kancelaria Prezydenta RP

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię