Druga osoba została wyleczona z HIV

W badaniu opublikowanym w czasopiśmie medycznym „The Lancet”, dostępnym za pośrednictwem Medical News Daily, naukowcy z Londynu twierdzą, że byli w stanie wyleczyć pacjenta z HIV. Pacjent przez okres 30 miesięcy wykazuje ujemny wynik testu na obecność wirusa HIV pomimo braku terapii przeciwretrowirusowej.

Adam Castillejo mieszkający w Londynie jest drugim przypadkiem wyleczenia HIV w ciągu ostatnich 10 lat. Pierwszym w 2010 roku był Timothy Ray Brown Amerykanin, który mieszkał i był leczony w Berlinie.

Castillejo, podobnie jak Brown, został wyleczony z HIV nie przez leki przeciwretrowirusowe, które często są w stanie drastycznie złagodzić skutki i szybkość transmisji HIV, ale przez przeszczep komórek macierzystych ze szpiku dawcy. Zarówno Brown, jak i Castillejo przeszli procedurę zwaną hematopoetyczną transplantacją komórek macierzystych (lub HSCT), która obejmuje wstrzyknięcie komórek macierzystych szpiku kostnego od dawcy, który często jest rodzicem lub rodzeństwem, do krwiobiegu biorcy.
Leczenie HSCT Castillejo różniło się od leczenia Browna tym, że przeprowadzono je z komórkami, które zawierały gen CCR5. Leczenie to pozwala na wytwarzanie białka CCR5, które czyni ludzi znacznie bardziej odpornymi na HIV-1, co stanowi ogromną większość globalne infekcje HIV.
Profesor Ravindra Kumar Gupta, z University of Cambridge w Wielkiej Brytanii powiedział, że „leczenie to wiąże się z wysokim ryzykiem i jest stosowane tylko w ostateczności dla pacjentów z HIV, którzy również mają zagrażające życiu nowotwory krwi [hematologiczne]”.
Dlatego też, ta forma lecznia nie może zostać szeroko oferowana pacjentom z HIV, którzy są skutecznie leczeni lekami przeciwretrowirusowymi.
Doktor Gupta dodaje,„Jesteśmy na dobrej drodze wyleczenia HIV, ale wciąż istnieją bariery etyczne i techniczne, które musimy pokonać”.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię