Koronawirus: Polska wraca do życia. Znamy szczegóły

Po blisko dwumiesięcznym „lockdownie” Polska gospodarka odmraża się w ekspresowym tempie.

Od najbliższego poniedziałku będzie można pójść do fryzjera, kosmetyczki, a także zjeść posiłek w restauracji. Zwiększy się również limit pasażerów w transporcie publicznym. Rząd ogłosił założenia trzeciego etapu odmrażania gospodarki dotkniętej epidemią koronawirusa.

W salonach urody będzie obowiązek noszenia maseczek, gogli lub przyłbic – zarówno przez klientów, jak i obsługę. Należy używać, jeśli to możliwe, jednorazowych ręczników, a klient nie może oczekiwać na usługę w poczekalni. W gastronomii – główny limit to jedna osoba na 4 metry kwadratowe a także dwumetrowa odległość między stolikami.

Minister zdrowia Łukasz Szumowski podkreślał, że rośnie potrzeba nakładów na służbę zdrowia, stąd konieczne jest funkcjonowanie gospodarki, obecnie w maksymalnie możliwym reżimie sanitarnym. Minister zwrócił uwagę na dwie główne zasady bezpieczeństwa.
„Dystansowanie się społeczne, utrzymywanie reżimu sanitarnego tak jak w poszczególnych sektorach – właśnie maseczki czy rękawiczki w gastronomii oraz odległość między siedzącymi przy stolikach. Drugi aspekt to szybkie wyłapywanie osób chorych, zarażonych wirusem” – tłumaczył szef resortu zdrowia.

Od poniedziałku 18 maja zwiększą się również limity osób, które mogą ćwiczyć na otwartych obiektach sportowych. Na stadionach, boiskach, skoczniach, torach, orlikach, skateparkach – będzie mogło przebywać maksymalnie 14 osób (+ 2 trenerów), a na otwartych pełnowymiarowych boiskach piłkarskich – będą mogły przebywać maksymalnie 22 osoby (+ 4 trenerów).

Od 18 maja więcej osób będzie mogło również skorzystać z transportu publicznego. Nowy przelicznik określający limit pasażerów to 30 procent liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących – w tym przypadku jednak połowa miejsc siedzących musi pozostać wolna. Jak informował premier, w przypadku pojazdu z 50 miejscami siedzącymi i 100 stojącymi – będzie to około 45 pasażerów. „To znaczący przyrost, ale przy utrzymaniu pewnego dystansowania” – mówił Mateusz Morawiecki.

Mimo szybkiego odmrażania gospodarki, rząd jednak zdecydował przedłużyć do 12 czerwca kontrolę na granicy wewnętrznej z Niemcami, Litwą, Czechami i Słowacją. Tak jak dotychczas granicę będzie można przekroczyć tylko w wyznaczonych miejscach. Kontrole będą nadal prowadzone w portach morskich i na lotniskach.

W kwietniu rząd przedstawił czteroetapowy harmonogram znoszenia ograniczeń wprowadzonych w związku z epidemią koronawirusa. Dotychczas wcielono w życie dwa etapy odmrażania gospodarki – między innymi zwiększono liczbę osób mogących jednocześnie robić zakupy w sklepach, otwarto galerie handlowe, hotele miejsca noclegowe oraz umożliwiono wznowienie działalności. placówek kulturalnych – takich jak muzea i biblioteki.

Łącznie od początku epidemii w  Polsce  potwierdzono 17615 zakażeń, z czego 883 pacjentów zmarło. Wyzdrowiało 6696 osób.

 

 

AL

żródla, IAR, Fb; Kancelaria Premiera RP 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię