Żegnajcie dzwonki hotelowe i bufety śniadaniowe. Jak od teraz będzie wyglądał pobyt w hotelu?

Żegnajcie dzwonki hotelowe i bufety śniadaniowe. W zamian czeka nas kontrola temperatury, a w miejsce powitalnego drinka w recepcji  możemy spodziewać się prezentu w postaci środków ochrony osobistej. 

Podczas, gdy w hotelach na całym świecie wciąż opracowywane są wytyczne odnośnie ich funkcjonowania , możemy być pewni, że nasz pobyt  będzie się znacznie różnić od tych, które pamiętamy.

American Hotel & Lodging Association opublikowało w zeszłym tygodniu wytyczne dotyczące zasad pobytu w hotelach. Wiele dużych sieci hotelowych opracowało, również swoje nowe zasady.

„W niektórych hotelach nie będzie  już bufetów, a zabiegi spa i korzystanie z dzwonków hotelowych może być zawieszone. Goście będą chcieli bezkontaktowego zameldowania i wymeldowania oraz jak najmniejszego kontaktu z innymi”.– przewiduje Christopher Anderson, profesor biznesu w Cornell University’s Hotel School w Itaca, Nowy Jork.

Duża cześć hoteli przechodzi na tzw. „klucze cyfrowe”, które pozwalają na zameldowanie się i wymeldowanie (oraz zapłacenie rachunku) przez telefon komórkowy. Eliminuje to konieczność stosowania kart magnetycznych oraz ustawiania się w kolejce z innymi gośćmi oraz interakcji z obsługą recepcji. Goście w ponad 3200 hotelach Marriott mogą korzystać ze swoich telefonów, aby się zameldować, uzyskać dostęp do swoich pokoi i dokonać zamówienia, które będzie dostarczone pod drzwi pokoju.

Maski i rękawiczki dla personelu będą obowiązkowe w wielu hotelach, a środki  dezynfekujące do rąk będą najnowszym dodatkiem do przestrzeni publicznych oraz do zestawów higieny osobistej, które zwykle znajdują się w hotelowych łazienkach.
Istotne jest również zachowanie odpowiedniego dystansu społecznego. Przykładowo Hotel Venetian w Las Vegas, który obecnie przygotowuje się do otwarcia zwraca uwagę na 6-cio stopową odległość między leżakami na basenie, stołami w restauracji oraz automatami do gry. Ośrodek ogranicza liczbę osób w windzie do 4. Dla porównania Hotel Hamilton w Waszyngtonie prosi gości, aby ograniczyli tę liczbę do dwóch osób.

Kontrola temperatury dla gości i pracowników jest nieodzownym środkiem bezpieczeństwa, który będzie wprowadzać większość hoteli.
Hotel The Venetian w Las Vegas montuje skanery termiczne, które będą używane przy każdym wejściu, aby umożliwić  dyskretne i bezproblemowe kontrole temperatury dla personelu i gości.

W drodze do pokoju, prawdopodobnie będziemy mijać więcej pracowników sprzątających niż w przeszłości, a i wygląd samego pokoju trochę się zmieni. Mniej przedmiotów trudnych do zdezynfekowania, takich jak poduszki dekoracyjne, narzuty na łóżko, notatniki, broszury i długopisy. Minibary zostaną usunięte.

Sprzątanie pokoi będzie bardziej intensywne, ale rzadsze. O ile nie zostanie specjalnie zamówione, nastąpi dopiero po wymeldowaniu się  gości. W pokojach dezynfekowane będą elementy takie jak włączniki światła, klamki, pilot do telewizora czy termostaty.

Hotel Hilton, który opracowuje wytyczne  z pomocą zespołu ds. profilaktyki i kontroli zakażeń w Klinice Mayo bada możliwości zastosowania opryskiwaczy elektrostatycznych, które równomiernie rozprowadzają mgiełkę na dużych powierzchniach  oraz światła ultrafioletowego do dezynfekcji powierzchni i przedmiotów.
Marriott już ogłosił, że zamierza używać opryskiwaczy elektrostatycznych do czyszczenia pokoi gościnnych i przestrzeni publicznych oraz testuje technologię światła ultrafioletowego.

Sieci hotelowe usuną z lobby kanapy, tak aby nie zachęcały do gromadzenia się i łamania dystansu społecznego. Marriott rozważa zastosowanie barier z pleksiglasu w recepcji, aby oddzielić gości od personelu hotelowego.

Amani Roberts, dyrektor Cal State Fullerton’s Center for Entertainment and Hospitality Management, uważa, że hotelowe restauracje zostaną dotknięte bardziej niż jakikolwiek inny obszar.„Osobiście uważam, że bufety już nie będą istniały, co zwiększy koszty wyżywienia w hotelach”– powiedział.

American Hotel & Lodging Association zaleca ograniczenie ilości bufetów, jeśli jednak będą one oferowane musza zostać wdrożone wysokie środki ostrożności.Przewiduje się, że wiele restauracji w hotelu albo pozostanie zamkniętych, albo ograniczy pojemność, hotele za to wprowadzą usługę dostawy do pokoju na szerszą skalę.

Restauracje hotelowe już zastępują tradycyjne menu, cyfrowym, które znajduje się na ścianach lub za pośrednictwem telefonów komórkowych klientów  lub oferują jednorazowe papierowe karty.

 

AL , Ameryka po polsku

źródło: CNN, USA Today

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię