Polska otwiera granice. Znamy możliwy termin

źródło: wikipedia

Wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz zapowiedziała, że granice prawdopodobnie będą mogły zostać otwarte po ‪15 czerwca‬: Jeśli sytuacja będzie rozwijać się w tempie nie szybszym, niż ma to miejsce teraz, to po ‪15 czerwca‬ będzie możliwe otwarcie granic”.

Minister rozwoju wyjasniła, że na ‪15 czerwca‬ otwarcie granic wstępnie zapowiedziało wiele państw europejskich. Dodała jednak, że jest to proponowana data, ponieważ decyzja w tej sprawie jest uzależniona od „rozwoju epidemii”.
„My również zakładamy, że jeśli sytuacja będzie się rozwijać nie w szybszym tempie niż ma to miejsce teraz, to po ‪15 czerwca‬ będzie możliwe otwarcie granic. Mówię to z dużą rezerwą” – zakomunikowała wicepremier.

Otwarcie granic będzie skutkować zniesieniem obowiązkowej kwarantanny dla obywateli z państw strefy Schengen. Nie wiadomo, czy nadal będzie obowiązywała kwarantanna dla osób przyjeżdżających do Polski spoza krajów Unii Europejskiej, w tym Stanów Zjednoczonych. „Rozmawiamy o takich wariantach, w których jeżeli kraje graniczące z nami mają opanowaną sytuację epidemiczną, standardy bezpieczeństwa i higieny analogiczne do naszych i są gotowe otworzyć granice w naszą stronę, to zapewne powinniśmy stosować zasady partnerstwa i w podobny sposób traktować naszych sąsiadów” – powiedziała w niedzielę w Polsat News wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

Kontrole graniczne na granicy wewnętrznej z krajami Unii Europejskiej zostały w Polsce wprowadzone 15 marca tego roku. Zgodnie z rozporządzeniem ministra spraw wewnętrznych i administracji z 12 maja 2020 roku kontrole przedłużono do ‪12 czerwca‬ br.

 

AL

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię