Rosja dostała od Stanów Zjednoczonych respiratory!

Rosja dostała od Stanów Zjednoczonych 50 respiratorów. To część pomocy humanitarnej, przygotowanej przez amerykańską agencję rozwoju międzynarodowego USAID.

Kolejny transport ze 150 respiratorami dotrze do Rosji 26 maja. Sprzęt medyczny dostarczy do Moskwy samolot Sił Powietrznych USA C-17 Globemaster III.

Według ostatnich danych, w Rosji zarejestrowano ponad 317 tysięcy chorych na COVID-19.

Kilka tygodni wcześniej Rosja pochwaliła się, że przesłała Stanom Zjednoczonym respiratory rodzimej produkcji. Rosyjskie MSZ tłumaczyło, że była to pomoc humanitarna. Jak się okazało po badaniach przeprowadzonych przez dziennikarzy, Waszyngton musiał zapłacić za rosyjską pomoc około 660 tysięcy dolarów. Dodatkowo wyjaśniono że rosyjskie respiratory nie nadawały się do wykorzystania przez amerykańskich lekarzy ze względu na niedostosowane parametry systemu zasilania. Niedawno tego typu respiratory zostały wycofane z użytkowania w Rosji, bowiem kilka z nich spaliło się w trakcie pracy. Najtragiczniej zakończyła się awaria respiratora w petersburskim szpitalu, gdzie wskutek pożaru zginęło pięć osób.

Rosyjskie media niezależne przypomniały, że amerykańska agencja rozwoju międzynarodowego USAID, która przeznaczyła prawie 5 milionów dolarów na zakup i przywiezienie do Rosji swoich respiratorów, osiem lat temu została uznana przez rosyjskie MSZ za niepożądaną. W tym czasie wspierała ona finansowo takie organizacje pozarządowe, jak: „Memoriał” i „Gołos”.

 

IAR

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię