Trwa wielkie odliczanie. Amerykański załogowy statek kosmiczny znowu wystartuje!

zdjęcie: screen shot :YouTube/CNET

Historyczny dzień dla amerykańskiej astronautyki. Po 9 latach przerwy Stany Zjednoczone wracają do lotów załogowych z własnego terytorium. Dziś około 3:30 czasu lokalnego  z Centrum Kennedy’ego na Florydzie wystartuje pojazd kosmiczny Crew Dragon. To wspólne przedsięwzięcie NASA i prywatnej firmy SpaceX.

 

Mierząca 8 metrów kapsuła załogowa Dragon zostanie wyniesiona w kosmos na szczycie rakiety Falcon 9. Na pokładzie ważącego 6 ton pojazdu znajdą się astronauci Doug Hurley i Robert Behnken. „Cała Ameryka zatrzyma się na moment by obserwować jak nasz kraj znów robi cos oszałamiającego” – powiedział administrator NASA Jim Bridenstine.

Historyczny wymiar misji wynika miedzy innymi z faktu, że pojazd Dragon i rakieta Falcon 9 zostały on skonstruowany i jest użytkowany przez prywatną firmę SpaceX należącą do miliardera Elona Muska. Amerykańska agencja kosmiczna NASA jest klientem SpaceX.

https://www.instagram.com/p/CAdZ-_BhUYj/?utm_source=ig_web_copy_link

Kombinezony astronautów na bieżąco mierzą funkcje życiowe astronautów oraz gromadzą zebrane w ten sposób dane, co pomoże w ewentualnym udoskonaleniu ich na potrzeby przyszłych misji NASA i SpaceX. Szczegóły dotyczące dodatkowych funkcji kostiumów są owiane tajemnicą, ale skafandry mają być ściśle zintegrowane z systemem obsługującym statek Dragon.

Z powodu epidemii koronawirusa NASA wezwała Amerykanów by nie gromadzili się w okolicach Centrum Kennedy’ego tylko oglądali wystrzelenie rakiety Falcon 9 na ekranach telewizorów albo przez Internet. Start osobiście będzie obserwował prezydent Donald Trump i jego żona Melania.

Oglądajcie start na żywo:

 

AL

żródła: Instagram:elonmusk, YouTube: CNET, Space X, IAR

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię