Drugi dzień chaosu pod Białym Domem. Zdewastowano pomnik Tadeusza Kościuszki

zdjęcie: screen shot FB/ Now This

Protestujący zdemolowali pomnik Tadeusza Kościuszki, mieszczący się w Parku Lafayette, w pobliżu Białego Domu.

Mimo trwającej w Waszyngtonie godziny policyjnej nie milkną protesty pod Białym Domem. Cokół pomnika polskiego i amerykańskiego bohatera narodowego zamalowano wulgarnymi hasłami pod adresem prezydenta Trumpa. Informacje podał jako pierwszy Paweł Żuchowski, korespondent RMF FM.

Na nagraniu opublikowanym przez dziennikarza widać jak ludzie wspinają się na pomnik i malują obraźliwe hasła. Jak wynika z relacji na Twitterze, na pomnik również sikano i pluto.

Ambasador Piotr Wilczek wyraził oburzenie z powodu zdewastowania pomnika Tadeusza Kościuszki. „Jestem zniesmaczony i zbulwersowany aktami wandalizmu pomnika Tadeusza Kościuszki w Waszyngtonie, bohatera, który walczył o niepodległość Polski i Stanów Zjednoczonych” – napisał na Twitterze ambasador.

W trakcie waszyngtońskich protestów sprofanowano również Pomnik II Wojny Światowej położony na Narodowych Błoniach. Antyrządowe hasła pojawiły się również na gmachu Kongresu i innych obiektach.

Pokojowe protesty wieczorem przerodziły się w starcia z policją. Demonstranci odpalali petardy, wzniecili ognisko na środku ulicy i podpalali samochody. Spalili też amerykańską flagę.

 

Został podpalony historyczny, episkopalny kościół św. Jana, do którego tradycyjnie uczęszcza każdy urzędujący amerykański prezydent.

W nocy zostało rannych 50 oficerów Secret Service. Wandale rzucali  butelkami i koktajlami Mołotowa. Fox News donosi również, że w piątek w trakcie protestów prezydent USA Donald Trump został skierowany do bunkra pod Białym Domem. Światła oświetlające w nocy Biały Dom zostały wyłączone. Niektóre drogi dojazdowe  zostały odcięte przez policję. W pobliżu Białego Domu zamknięto wszystkie stacje metra, nie działa też  miejska komunikacja.

 

AL

żródła: Twitter;@OSKUSU/@therealSperkin@p_zuchowski, IAR, Fox News

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię