Nowe odkrycie w chorobie stwardnienia zanikowego bocznego

Według badań opublikowanych w Annals of Clinical and Translational Neurology naukowcy z Mount Sinai zidentyfikowali biologiczne markery obecne już w dzieciństwie na występowanie ALS w organizmie.

ALS, stwardnienie zanikowe boczne jest nieuleczalna, postępującą chorobą neurodegeneracyjną. Nazywany również chorobą Lou Gehringa najczęściej atakuje mężczyzn po 50. roku życia. Choroba prowadzi do porażenia neuronów ruchowych, zaniku mięśni i niedowładu wielu części ciała.

Badacze znaleźli markery w zębach pacjentów, u których rozwinęła się ALS w wieku dorosłym. Naukowcy wykorzystali lasery do mapowania pierścieni wzrostu, które tworzą się w zębach i odkryli dowody w pierścieniach wzrostu utworzonych przy urodzeniu oraz w ciągu pierwszych 10 lat życia, że ​​pacjenci z ALS metabolizują metale inaczej niż pacjenci bez choroby.

„To pierwsze badanie, które wykazało wyraźną cechę przy urodzeniu i w ciągu pierwszej dekady życia. Czyli na długo przed jakimikolwiek klinicznymi objawami choroby”, powiedział starszy autor Manish Arora, BDS, MPH, Ph.D., Edith J Baerwald profesor i wiceprzewodniczący medycyny środowiskowej i zdrowia publicznego w Icahn School of Medicine w Mount Sinai. „Mamy nadzieję, że w dłuższej perspektywie, badanie to doprowadzi do strategii prewencyjnych”.

Pierwszymi objawami choroby są zaniki mięśniowe krótkich mięśni rąk, spastyczny niedowład kończyn dolnych oraz niekiedy cechy zespołu opuszkowego. U pacjentów w toku rozwoju choroby dochodzi do powolnego, ale systematycznego pogarszania się sprawności ruchowej, a w późniejszych etapach do całkowitego paraliżu i ostatecznie śmierci. Przyjmuje się, że ALS prowadzi do śmierci w ciągu 3–5 lat. Najczęstszą przyczyną śmierć z powodu ALS jest niewydolność oddechowa.

Jak dotąd nie znaleziono lekarstwa na chorobę Lou Gehringa. Profesor Arora dodał, że ma nadzieję, że odkrycie jego zespołu pomoże w znalezieniu „ścieżki biologicznej pomocnej w opracowaniu leków”

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię